Volvo C40 Recharge (2021-)

Volvo C40 2021

Volvo C40 Recharge je kompaktní SUV-kupé s elektrickým pohonem, které švédská automobilka představila v roce 2021. V době premiéry šlo o novinku v nabídce značky, která v daném segmentu doplnila model XC40. Jednalo se o první SUV-kupé v historii značky, navíc první model prodávaný výhradně jako elektromobil. V době premiéry šlo o součást plánů Volva na expanzi ve světě elektromobilů, firma navíc oznámila, že v duchu nové doby C40 je možné objednat online.

Design C40 přímo navazuje na XC40, s nímž toto SUV-kupé sdílí platformu CMA. Největší rozdíly najdeme vzadu, ostře klesající zadní okno má evokovat vozy kupé. Nadále tu však nechybí vertikálně orientovaná koncová světla, typický designový prvek vozů Volvo. Přední světlomety pak využívají grafiku pixelů.

Vnitřek využívá multimediální systém na bázi Androidu od Googlu se zabudovanými aplikacemi této americké firmy. Aktualizovat ho přitom bude možné z pohodlí domova, bez nutnosti navštívit servis. Konvenční zavazadelník za kabinou pak doplňuje ještě kufr pod kapotou, s objemem 31 litrů.

Specialitou je pak fakt, že C40 vůbec nenabídne kožené čalounění. To je zase součástí snahy Volva zcela se zbavit používání kůže, v rámci větší ochrany přírody. S online prodejem pak souvisí zjednodušení nabídky.

Dvě verze

Technika vychází z té v elektrickém SUV XC40 Recharge. Volvo konkrétně zmiňuje pohon všech kol díky dvojici synchronních elektromotorů o celkovém výkonu 300 kW a baterie s využitelnou kapacitou 75 kWh (celková 78 kWh), které mají umožnit dojezd asi 420 kilometrů bez nutnosti dobití. Dobíjet je lze stejnosměrným proudem až o výkonu 150 kW, díky čemuž se dobijí už za zhruba 40 minut. To ale mluvíme o provedení Recharge Twin. Pak je tu ještě základní provedení Recharge, s jedním elektromotorem o výkonu 170 kW, pohonem přední nápravy a akumulátorem s využitelnou kapacitou 67 kWh (celková 69 kWh).

Podvozek pak tvoří vzpěry McPherson vzadu a víceprvkové zavěšení vzadu.

Volvo C40 Recharge se začalo vyrábět na podzim 2021. O výrobu se stejně jako u XC40 Recharge stará belgická továrna Volva v Ghentu.

Volvo C40: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4431 x 1850 x 1582 x 2702 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 413 litrů (vzadu) + 31 litrů (vpředu)
  • Výroba: 2021- (Ghent, Belgie)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *