Velká Alfa Romeo se rýsuje. Nadchne snad vším

Alfa Romeo Tonale Concept skica 2019

Alfa Romeo míří pod křídly skupiny Stellantis opět ke světlým zítřkům. Nedávno uvedený model Tonale se ukázal jako hit, a tak už může otevřeně mluvit o dalších novinkách v nabídce. Tentokrát Alfa zamíří směrem vzhůru. Chystá jedno velké SUV, které bude hrát roli vlajkové lodi. Kdy dorazí a co od něj čekat?

O zatím nepojmenovaném SUV segmentu E se spekuluje už několik let, až nyní však dostává reálné obrysy. Otevřeně už o něm mluví šéf automobilky Jean-Philippe Imparato, který se o něm rozpovídal v rozhovoru pro britský Autocar.

Tušíme design i techniku

Ve skutečnosti půjde spíše o crossover. Podle Imparata bude novinka na jednu stranu vyšší než někdejší vlajková loď značky, velký sedan 166, zároveň však bude nižší než tradiční SUV. To má pomoci aerodynamice i jízdním schopnostem. „Jízdní vlastnosti auta, to je něco, kam vkládám svoji energii,“ říká Imparato.

Design pak bude maskulinní. „Myslím, že Alfa Romeo je auto pro řidiče. Musíme klást důraz na zadní svaly, aby opravdu vypadalo jako zadokolka,“ doplňuje šéfdesignér Alejandro Mesonero-Romanos.

Navzdory rozměrům (délka zřejmě přesáhne 4,7 metru) má jít o typickou Alfu z hlediska jízdních schopností, a to přestože se pro vůz počítá s elektrickým pohonem. Základem bude nová platforma STLA Large vyvíjená koncernem Stellantis pro velké automobily prémiových značek. U ní bude využit 800V architektura pro rychlejší nabíjení, klidně pro dobití baterií za 30 minut na těch nejrychlejších nabíječkách. Dojezd na jedno nabití má přitom přesáhnout hranici 800 km.

Velká Alfa se bude prodávat i v Evropě, hlavními trhy nicméně mají být Čína a USA, kde jsou takto velká auta populární. Právě toto globální zacílení vlastně umožní vůz postavit, kdyby se mělo prodávat jen na evropských trzích, nebylo by jisté, že se jeho vývoj zaplatí.

Přestože se velké SUV Alfy Romeo už začíná rýsovat a v Itálii se na něm čile pracuje, stále je ještě relativně daleko. Začít vyrábět se má v roce 2027, kdy značka už začne přecházet k elektrickému pohonu. Zatím přitom není jasné, zda půjde o zvětšenou náhradu dnešního SUV Stelvio, nebo o doplnění nabídky. Jisté je však to, že ještě před příchod tohoto obřího SUV se dočkáme malého městského SUV Alfa pro rok 2024 a nové Giulie, která má použít elektropohon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *