Jízda automobilem je pro těhotnou nastávající maminku a její očekávané miminko riziková. Střet s jiným vozidlem nebo dokonce jen prudké brzdění může být pro nenarozené děťátko nebezpečné. Může jej totiž ohrozit klasický bezpečnostní pás vedoucí přes břicho těhotné. Odborníci proto doporučují si v době těhotenství pořídit tzv. bezpečností pás pro těhotné. Jaké druhy existují? A podle čeho vybírat?
Obsah článku
Existuje několik typů bezpečnostních pásů určených pro těhotné ženy, z nichž každý poskytuje své vlastní výhody a omezení. Při výběru bezpečnostního pásu pro těhotnou ženu byste tyto aspekty měly vzít v potaz. Nejprve však začněme tím, co to vlastně bezpečnostní pás pro těhotné je a co je jeho hlavní výhoda.
Co je bezpečnostní pás pro těhotné?
Klasický bezpečnostní pás je veden přes bříško nastávající maminky, což může být při jeho navinutí nebezpečné pro miminko – může ho v bříšku omezit, protože se může vyvléknout zpod břicha. Ohrozit děťátko to může jak při samotné dopravní nehodě, tak už při samotném brzdění. V krajním případě totiž hrozí oddělení placenty od dělohy.
Tato rizika řeší právě bezpečnostní pás pro těhotné. Ten vede pás právě tak, aby při jeho navinutí nebylo nijak ohroženo břicho těhotné ženy a dítě uvnitř. V dolní úrovni těla je tak dolní část pásu vedena pod břichem těhotné ženy, zatímco ta horní nad břichem. De facto je těhotenský pás takový sedák s oky, do nichž se provléká bezpečnostní pás auta.
Pozor na zapínání!
V zásadě přitom existují dva typy těhotenských bezpečnostních pásů. Jeden stahuje klasický pás pod bříško mezi nohami (BeSafe Pregnant), zatímco druhý po bocích. První přitom dost omezuje zapínání, pokud žena nosí šaty, vhodnější je v tomto případě jízda v kalhotách, aby se sukně nemusela vykasat. Existují však i bezpečnostní pásy pro těhotné s tříbodovým systémem připoutání, které umožňují oba typy zapnutí (Reer MommyLine).
Zároveň se těhotenské pásy do auta liší také podle druhu instalace. Univerzálnějším řešením je instalace pomocí popruhu. V takovém případě jen sedák položíte na sedadlo, popruh s přezkou ovinete kolem sedačky, pevně utáhnete a zapnete. Bezpečnostní pás pak musíte jen správně provléknout oky. Jedná se určitě o snazší řešení, zvlášť pokud jako těhotná žena jezdíte vpředu, případně pokud řídíte. Navíc se hodí i do aut bez systému Isofix, případně pro případy, kdy často střídáte auta. Hůře se však připevňuje na zadní sedadla, která musíte pro jeho instalaci sklopit.
Alternativou je instalace prostřednictvím systém Isofix, známého spíše pro upevnění dětských autosedaček. V takovém případě jen sedák těhotenského pásu zacvaknete do připravených konektorů systému Isofix, integrovaných do sedadla automobilu. To je zase snazší řešení pro jízdu na zadních sedadlech. Samozřejmě je ale potřeba mít v automobilu integrovaný Isofix.
Bezpečnostní pás pro těhotné: Časté dotazy
Na co si dát pozor při výběru pásu pro těhotné?
Vedle výše zmíněných druhů instalace a zapínání volte bezpečnostní pás podle kompatibility s vaším vozem. U bezpečnostního pásu s připevněním Isofix se ujistěte, že je vaše auto tímto systémem vybaveno také na sedadle spolujezdce, pokud na něm hodláte jezdit. U těhotenského pásu s připoutáním sponou si zase ověřte, zda je spona opravdu dostatečně dlouhá, aby obepnula sedadlo vašeho auta. Zvlášť u drahých automobilů sedadla umějí být značně široká a tlustá, což může připevnění znesnadňovat.
A co další vlastnosti?
Těhotenský pás vybírejte také podle materiálu. Sedák by měl být prodyšný, snadno očistitelný a kvalitně zpracovaný, což je důležité nejen pro bezpečnost, ale také pro výdrž – pokud pás budete často používat nebo často přenášet z auta do auta může se nekvalitní sedák snadno prošoupat. Myslete rovněž na pohodlí, zda se vám na sedák komfortně sedí.
Kolik bezpečnostní pásy pro těhotné stojí?
Důležitá bývá samozřejmě také cena, která se běžně pohybuje okolo 1.000 Kč. Některé levné těhotenské pásy ale seženete také za zhruba 600 Kč. Dobrou volbou je také koupit pás pro těhotné z bazar, to za něj klidně zaplatíte jen kolem 500 korun.
Od kdy těhotenský pás začít nosit?
Bezpečnostní pás pro těhotné klidně začněte nosit už v počáteční fázi těhotenství. Pro rostoucí plod to bude určitě bezpečnější. Těhotenské pásy jsou navíc univerzální, přizpůsobí se rostoucímu bříšku, a tak se nemusíte bát, že byste ho v pokročilém stavu už nezapnula. Někteří výrobci každopádně radí tyto pásy nosit od druhého měsíce těhotenství.
Můžu v těhotenství vypnout airbag?
Airbag sedadla spolujezdce rozhodně jako těhotná žena nevypínejte, taková možnost je vhodná jen pro převoz autosedačky proti směru jízdy. Vypnutím airbagu byste bezpečí děťátka nezvýšili, ba naopak. Vhodné je však posunout sedačku vzad. Doporučuje se dodržet vzdálenost nejméně 25 cm mezi bříškem těhotné a palubní deskou či dolním okrajem volantu, samozřejmě pokud to nadále umožní bezpečné řízení vozidla, pokud jako těhotná řídíte. Nastávajícím maminkám-řidičkám se také radí nastavit volant spíše směrem k obličeji, aby se v případě nehody airbag nafukoval tímto směrem a ne přímo do bříška.
Jak řídit v těhotenství?
Pokud v těhotenství jezdíte autem, ať už jako řidička nebo jako spolujezdkyně, je vhodné způsob jízdy tomu přizpůsobit. Radíme se pohodlně obléct a vzít si nízké boty s rovnou podrážkou. Vhodné jsou časté pauzy kvůli prokrvení končetin a snížení rizika otékání nohou. Spolujezdkyně si končetiny může protahovat i během jízdy. Zastávky také plánujte s ohledem na dostupnost toalet. Parkovací místo pak volte s ohledem na dostatek prostoru okolo vozidla, aby se vám snadno vystupovalo.
Na cestu si také vezměte dostatek tekutin a svačinu, ať předejdete dehydrataci či riziku nedostatku cukrů. Nezapomeňte samozřejmě ani na těhotenský průkaz, který musíte nosit všude s sebou. Ve třetím trimestu se pak obecně radí cesty autem omezit.
A co jízda na motorce v těhotenství?
Jízda na motorce v době těhotenství je značně riziková, a tak se obecně nedoporučuje, a to ani ani jako spolujezdkyně. Bříško není v případě nehody a pádu dobře chráněné, své mohou udělat i vibrace za vysoké rychlosti. Při spolujízdě pak bříško tlačí na jezdce, což plod může omezovat.