Novinky

Cupra Tavascan: Elektrické SUV dorazí v roce 2024

Značka Cupra v následujících letech doplní nabídku o tři nové modely. Jedním z nich bude i Cupra Tavascan, SUV s elektrickým pohonem, které je připravované pro rok 2024. Podle všeho zahájí novou éru značky.

Cupra se má do budoucna stát značkou nabízející výhradně auta s elektrickým pohonem, přičemž Tavascan tuto etapu podle všeho zahájí. Krátce před ním na trh dorazí kompaktní SUV Terramar, zřejmě poslední uvedený model Cupry dostupný se spalovacími motory.

O přípravách modelu Tavascan se přitom mluví už delší dobu. Poprvé práce na takovém SUV naznačil stejnojmenný koncept v roce 2019. Tehdy ještě vedení mluvilo o tom, že jeho výrobu musí schválit vedení koncernu Volkswagen, jehož je Cupra součástí. Definitivně pak byl příchod vozu potvrzen letos s tím, že Cupra Tavascan na trh dorazí v roce 2024.

Výsledné auto přitom bude mít hodně blízko původnímu konceptu, co se týče vnějšího designu. Styl dokonce naznačuje, jakým směrem se tvary vozů Cupra vydají v následujících letech. Obdobné tvarové řešení využijí i chystané modely Terramar a UrbanRebel, stejně jako připravované facelifty již vyráběných modelů Formentor a Leon.

Co se týče techniky v útrobách, víme jen to, že základem se stane koncernová platforma MEB vyhrazená elektromobilům. Na přesná technická data si ale zatím musíme počkat. Koncept z roku 2019 každopádně využíval dva elektromotory o kombinovaném výkonu 225 kW a baterie s kapacitou 77 kWh. Konkrétně se však očekává, že Tavascan bude odvozen od modelu Volkswagen ID.5.

Cupra Tavascan je součástí budoucí expanze značky. Spolu s rovněž připravovanými modely Terramar a UrbanRebel má zajistit, že značka bude do roku 2025 prodávat 500.000 aut ročně. Výrobu podle zákulisních zpráv zajistí nový závod v čínském An-chuej, který je společným podnikem s firmou JAC.

(vydáno 10.6.2022 9:46, aktualizováno 5.12.2022 19:02)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *