Dacia Jogger: Jméno pro nového rodinného praktika

Dacia chystaný stánek na IAA 2021

Dacia čile pracuje na novém sedmimístném modelu pro rodiny, o němž se mluví jako o nepřímém nástupci modelů Dokker a Logan MCV a zřejmě i Lodgy. Jen krátce před premiérou automobilka potvrdila, že se novinka bude jmenovat Dacia Jogger. Co už o tomto voze víme?

Rodinný univerzál

Pravdou je, že zatím moc ne, protože Dacia si jako již tradičně své novinky dobře drží v tajnosti. Leccos se však dá odhadnout z dříve zachycených zamaskovaných prototypů nebo prvních teaserů zveřejněných automobilkou.

Víme tak, že Dacia Jogger bude crossoverem pro pět až sedm osob, podle verze. Koncepcí se bude podobat původnímu Loganu MCV, který rovněž už nabízel sedmimístné provedení. Jogger totiž bude připomínat kombi, využije však zvýšenou stavbou a optické prvky ve stylu SUV. Sama automobilka tvrdí, že půjde o praktické a variabilní auto pro rodiny.

Jistotou je také navázání na styl Loganu a Sandera, což bude znamenat využití motivů písmena Y v grafice světel. Očekává se pak už použití nového loga Dacie, které už značka začíná využívat v tiskových materiálech.

Zvolené jméno má pak vystihovat charakter auta. Má zdůraznit robustnost nebo venkovního ducha. Navíc má jít o jednoduché a moderní jméno, které lze snadno vyslovit a každý pochopí jeho význam. Přípona „er“ pak má Jogger sbližovat s SUV Duster.

Dorazí hybrid?

Z hlediska techniky se očekává využití motorů z populárního Dusteru. Konkrétně se tedy nabízejí jednotky 1.0 TCe (67 kW), 1.0 TCe LPG (74 kW), 1.3 TCe (110 kW) či 1.5 Blue dCi (70 a 85 kW). Vyloučen nicméně není ani příchod mildhybridu, pro snížení flotilových emisí. Na ty se musí zaměřit i Dacia, ostatně proto dnes tolik propaguje pohon na LPG (Logan v Česku aktuálně ani jinak nepořídíte) a uvádí na trh elektrický Spring. Naopak čtyřkolku neočekáváme.

Nová Dacia Jogger se světu oficiálně představí v pátek 3. září. Veřejnost si pak auto bude moci prohlédnout jen krátce nato, na autosalonu IAA v Mnichově, který startuje 6. září novinářským dnem. Dacia pro tuto výstavu chystá originální výstavní prostor, prezentovat své vozy bude dokonce také v centru bavorské metropole. A co víc, mezi výstavištěm a centrem Mnichova se bude možné svézt s elektrickým Springem, prezentovaným jako nejdostupnější elektromodel v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *