Dálniční známky 2021: Kolik za ně zaplatíte v Rakousku, Slovensku či Švýcarsku?

Dálniční známka Rakousko 2021

Cestování po Evropě se díky zlepšující se pandemické situaci uvolňuje, a tak mnozí řidiči opět počítají s dovolenou v zahraničí. A jelikož někteří volí cestu autem, hodí se v takovém případě vědět, kolik se kde platí za dálnice. Víte, kolik v roce 2021 stojí dálniční známky ve vybraných evropských zemích?

Dálniční známky totiž i v roce 2021 zůstávají v několika zemích způsobem zpoplatnění dálnic. Jestliže v Česku nebo na Slovensku a Maďarsku funguje dnes elektronický systém, ve Slovinsku nebo Švýcarsku stále musíte za čelní sklo auta vylepit papírovou známku. Výjimkou zůstává Německo, kde jsou dálnice pro osobní automobily nadále zdarma. Ve Francii, Chorvatsku nebo Itálii se pak za dálnice platí v mýtných branách, podle počtu ujetých kilometrů. V Polsku jsou zase zpoplatněné jen vybrané úseky dálnic.

Maďarsko

Na maďarských dálnicích už několik let platí elektronické dálniční viněty, tzv. e-viněty. Nemusíte tedy nikam vylepovat žádnou papírovou známku, o kontrolu se stará kamerový systém nebo mobilní kontrolní jednotky, a to na základě registrované poznávací značky. K dispozici jsou tři délky platnosti, pořídit přitom lze i známku jen pro vybranou župu, což je maďarský ekvivalent českých krajů. Maďarskou e-známku koupíte přes internet, případně na maďarských čerpacích stanicích nebo v okolí hraničních přechodů.

V tabulce uvedené ceny se týkají osobních automobilů do hmotnosti 3,5 tuny a do sedmi míst k sezení. Cena roční známky jen pro vybranou župu vyjde na 5.200 forintů (380 Kč).

Dálniční známka v Maďarsku 2021 pro osobní auta
Délka platnosti10 dníMěsícRok
Cena3.640 forintů (270 Kč)4.970 forintů (360 Kč)44.640 forintů (3.300 Kč)
Zdroj: ematrica.nemzetiutdij.hu

Rakousko

Rakousko již umožňuje pořídit si elektronickou dálniční známku, pro české řidiče je však stále výhodnější si pořídit papírový kupón, dostupný za stejnou cenu. Kvůli rakouským zákonům o ochraně spotřebitelů totiž e-známka platí až minimálně 18 dnů od objednání. Papírová známka pro rakouské dálnice se lepí na čelní sklo, k vnitřnímu zpětnému zrcátku nebo do levého horního rohu. Rakouská dálniční známka pro rok 2021 má pak světle zelenou barvu.

I nadále pak platí, že vybrané rakouské dálniční úseky jsou zpoplatněny zvláštním mýtem. Klasicky jde o alpské úseky s dlouhými tunely, Tauern nebo Karawanken.

Dálniční známka v Rakousku 2021 pro osobní auta
Délka platnosti10 dníDva měsíceRok
Cena9,50 eur (240 Kč)27,80 eur (710 Kč)92,50 eur (2350 Kč)
Zdroj: Asfinag.at

Slovensko

Na Slovensku dnes podobně jako v České republice nebo Maďarsku fungují elektronické dálniční známky. Koupit je můžete prostřednictvím internetu (na stránkách eznámka.sk), pomocí mobilní aplikace nebo ve vybraných prodejních místech, což jsou typicky čerpací stanice u hranic nebo na bývalých hraničních přechodech. Vylepovat tedy nic nemusíte, o kontrolu zaplaceného mýta se starají mobilní hlídky nebo kamerový systém.

Dálniční známka na Slovensku 2021 pro osobní auta
Délka platnosti10 dní30 dníRok
Cena10 eur (260 Kč)14 eur (360 Kč)50 eur (1.300 korun)
Zdroj: eznámka.cz

Slovinsko

Ve Slovinsku naopak stále platí papírové kupóny. Konkrétně slovinské dálniční známky pro rok 2021 mají tyrkysovou barvu. Koupit je můžete u hraničních přechodů nebo na čerpacích stanicích. Seznam oficiálních prodejců najdete na stránkách DARS.si. Lepí se na viditelné místo, na vnitřním okraji čelního skla – na jeho levou stranu, případně k vnitřnímu zpětnému zrcátku.

Tradičně pozor si musejí dávat řidiči dodávek. Pokud výška vozidla do 3,5 tuny nad přední nápravou je vyšší než 1,3 metru (což jsou obvykle osobní dodávky jako Citroën Jumpy, Fiat Talento, Mercedes-Benz Sprinter a Volkswagen Multivan), stojí slovinský dálniční kupón dvojnásobek. Slovinské dálnice a vybrané rychlostní silnice jsou navíc zpoplatněny také pro motorkáře, ty naopak zaplatí polovinu poplatku. Zvlášť zpoplatněn je pak průjezd tunelem Karavanke na slovinsko-rakouských hranicích. Mýtné u automobilů do 3,5 tuny i motocyklů v roce 2021 činí 7,60 eur (zhruba 200 Kč).

Dálniční známka ve Slovinsku 2021 pro osobní auta
Délka platnostiTýdenMěsícRok
Cena15 eur (380 Kč)30 eur (760 Kč)110 eur (2.800 Kč)
Cena u vozidla s výškou 1,3 metru nad přední nápravou (osobní dodávky)30 eur (760 Kč)60 eur (1.520 Kč)220 eur (5.600 Kč)
Zdroj: DARS.si

Švýcarsko

Švýcarsko je také jistou výjimkou. I v roce 2021 platí, že pro švýcarské dálnice je dostupná výhradně roční dálniční známka. Vinětu s kratší dobou platnosti zkrátka nepořídíte. Poplatek přitom vedle osobních aut platí také motocykly.

Švýcarská dálniční známka má pro rok 2021 žlutou barvu. Koupíte ji na hraničních přechodech, případně na čerpacích stanicích u hranic. Lepí se na vnitřní stranu čelního skla (na levý kraj skla nebo k vnitřnímu zpětnému zrcátku), u přívěsů a motocyklů na lehce přístupný, nevyměnitelný díl. Švýcarská policie přitom netoleruje, pokud je viněta nalepená jen pomocí fólie nebo lepicí pásky. Lepit se musí tedy přímo na sklo, aby nebylo možné ji použít v jiném automobilu.

I v této alpské zemi pak platí, že jsou zvlášť zpoplatněny některé tunely. Průjezd tunelem St Bernard pro osobní auta stojí 29,50 švýcarských franků (zhruba 690 Kč). Mýtné v tunelu Munt La Schera (u populárního Livigna) se pak liší dle dne, v sobotu je dražší než ve zbytku týdne. Pokud jej zaplatíte dopředu elektronicky, vyjde pro vozy do 3,5 tuny a devíti míst na 29 švýcarských franků (680 Kč). Při průjezdu mimo sobotu pak stojí 20 švýcarských franků (470 Kč). Když však budete mýto platit až na místě, dáte za něj 35 švýcarských franků (v sobotu), respektive 25 švýcarských franků.

Dálniční známka ve Švýcarsku 2021 pro osobní auta
Délka platnostiRok
Cena40 švýcarských franků (930 Kč)
Zdroj: EZV.ch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *