Dálniční známky 2022: Kolik stojí v Rakousku, Slovensku či Švýcarsku?

Rakousko: Dálniční známka 2022

Také v roce 2022 se dálnice v mnoha evropských zemích budou platit prostřednictvím dálničních známek. A jelikož množství řidičů míří do zahraničí autem, hodí se v takovém případě vědět, kolik se kde za dálnice platí. Víte, kolik pro rok 2022 stojí dálniční známky ve vybraných evropských zemích?

Dálniční známky totiž i pro rok 2022 zůstávají v několika zemích způsobem zpoplatnění dálnic. Jestliže v Česku nebo na Slovensku a Maďarsku funguje dnes elektronický systém, třeba ve Švýcarsku stále musíte za čelní sklo auta vylepit papírovou známku. Naopak Slovinsko se nově přidává k zemím umožňujícím zaplatit známku online.

Výjimkou pak nadále zůstává Německo, kde jsou dálnice pro osobní automobily pořád zdarma. Ve Francii, Chorvatsku nebo Itálii se pak za dálnice platí v mýtných branách, podle počtu ujetých kilometrů. V Polsku jsou zase zpoplatněné jen vybrané úseky dálnic.

Maďarsko

Na maďarských dálnicích už několik let platí elektronické dálniční viněty, tzv. e-viněty. Nemusíte tedy nikam vylepovat žádnou papírovou známku, o kontrolu se stará kamerový systém nebo mobilní kontrolní jednotky, a to na základě registrované poznávací značky. K dispozici jsou tři délky platnosti, pořídit přitom lze i známku jen pro vybranou župu, což je maďarský ekvivalent českých krajů. Maďarskou e-známku koupíte přes internet, případně na maďarských čerpacích stanicích nebo v okolí hraničních přechodů.

Ceny přitom pro rok 2022 zůstávají shodné. V tabulce uvedené ceny se týkají osobních automobilů do hmotnosti 3,5 tuny a do sedmi míst k sezení. Cena roční známky jen pro vybranou župu vyjde na 5.450 forintů (360 Kč).

Dálniční známka v Maďarsku 2022 pro osobní auta
Délka platnosti10 dníMěsícRok
Cena3.820 forintů
(250 Kč)
5.210 forintů
(340 Kč)
46.850 forintů
(3.050 Kč)
Zdroj: nemzetiutdij.hu

Rakousko

Rakousko již umožňuje pořídit si elektronickou dálniční známku, pro české řidiče je však stále výhodnější si pořídit papírový kupón, dostupný za stejnou cenu. Kvůli rakouským zákonům o ochraně spotřebitelů totiž e-známka platí až minimálně 18 dnů od objednání. Papírová známka pro rakouské dálnice se lepí na čelní sklo, k vnitřnímu zpětnému zrcátku nebo do levého horního rohu. Rakouská dálniční známka pro rok 2022 má oranžovou barvu. Proti předchozímu roku přitom viněty mírně zdražily.

I nadále pak platí, že vybrané rakouské dálniční úseky jsou zpoplatněny zvláštním mýtem. Klasicky jde o alpské úseky s dlouhými tunely, Tauern nebo Karawanken.

Dálniční známka v Rakousku 2022 pro osobní auta
Délka platnosti10 dníDva měsíceRok
Cena9,60 eur
(250 Kč)
28,20 eur
(720 Kč)
93,80 eur
(2.390 Kč)
Zdroj: Asfinag.at

Slovensko

Na Slovensku dnes podobně jako v České republice nebo Maďarsku fungují elektronické dálniční známky. Koupit je můžete prostřednictvím internetu (na stránkách eznámka.sk), pomocí mobilní aplikace nebo ve vybraných prodejních místech, což jsou typicky čerpací stanice u hranic nebo na bývalých hraničních přechodech. Vylepovat tedy nic nemusíte, o kontrolu zaplaceného mýta se starají mobilní hlídky nebo kamerový systém.

Dálniční známka na Slovensku 2022 pro osobní auta
Délka platnosti10 dní30 dníRok
Cena10 eur
(260 Kč)
14 eur
(360 Kč)
50 eur
(1.300 korun)
Zdroj: eznámka.cz

Slovinsko

Ve Slovinsku nastává pro rok 2022 změna, nově totiž přichází rovněž elektronická dálniční známka, kterou lze pořídit online, na stránkách DARS.si. To bude pro české řidiče nejjednodušší možnost nákupu, slovinské e-viněty lze nicméně koupit i ve specializovaných prodejnách. Nevýhodou je však fakt, že online ji kvůli evropským směrnicím soukromé osoby musejí pořídit nejméně 30 dní před zvoleným zahájením platnosti. Podobně jako v jiných zemích se e-viněta váže na registrační značku vozidla, kterou je nutné při nákupu vyplnit.

Zajímavou možností je pořízení půlroční dálniční známky, ta je nicméně určena výhradně pro motocykly. Roční se pak nově neváže na kalendářní rok, ale platnost začíná ve zvolené datum.

Tradičně pozor si musejí dávat řidiči dodávek. Pokud výška vozidla do 3,5 tuny nad přední nápravou je vyšší než 1,3 metru (což jsou obvykle osobní dodávky jako Citroën Jumpy, Fiat Talento, Mercedes-Benz Sprinter a Volkswagen Multivan), stojí slovinský dálniční kupón dvojnásobek. Slovinské dálnice a vybrané rychlostní silnice jsou navíc zpoplatněny také pro motorkáře, ty naopak zaplatí polovinu poplatku. Zvlášť zpoplatněn je pak průjezd tunelem Karavanke na slovinsko-rakouských hranicích. Mýtné u automobilů do 3,5 tuny i motocyklů v roce 2022 činí 7,60 eur (zhruba 200 Kč).

Dálniční známka ve Slovinsku 2022 pro osobní auta
Délka platnostiTýdenMěsícRok
Cena15 eur
(380 Kč)
30 eur
(760 Kč)
110 eur
(2.800 Kč)
Cena u vozidla s výškou 1,3 metru nad přední nápravou
(osobní dodávky)
30 eur
(760 Kč)
60 eur
(1.520 Kč)
220 eur
(5.600 Kč)
Zdroj: DARS.si

Švýcarsko

Švýcarsko je také jistou výjimkou. I v roce 2022 platí, že pro švýcarské dálnice je dostupná výhradně roční dálniční známka. Vinětu s kratší dobou platnosti zkrátka nepořídíte. Poplatek přitom vedle osobních aut platí také motocykly.

Švýcarská dálniční známka má pro rok 2022 fialovou barvu. Koupíte ji na hraničních přechodech, případně na čerpacích stanicích u hranic. Lepí se na vnitřní stranu čelního skla (na levý kraj skla nebo k vnitřnímu zpětnému zrcátku), u přívěsů a motocyklů na lehce přístupný, nevyměnitelný díl. Švýcarská policie přitom netoleruje, pokud je viněta nalepená jen pomocí fólie nebo lepicí pásky. Lepit se musí tedy přímo na sklo, aby nebylo možné ji použít v jiném automobilu.

I v této alpské zemi pak platí, že jsou zvlášť zpoplatněny některé tunely. Průjezd tunelem St Bernard pro osobní auta stojí 29,50 švýcarských franků (zhruba 690 Kč). Mýtné v tunelu Munt La Schera (u populárního Livigna) se pak liší dle dne nebo měsíce, v sobotu je dražší než ve zbytku týdne, stejně tak je dražší v zimě než v létě.

Dálniční známka ve Švýcarsku 2022 pro osobní auta
Délka platnostiRok
Cena40 švýcarských franků (990 Kč)
Zdroj: EZV.ch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *