Hyundai IONIQ 6 je tu. Čtyřdveřové kupé je efektní i efektivní

Hyundai IONIQ 6 2022

Hyundai postupně rozšiřuje svoji řadu elektrických modelů IONIQ. Zatím jsou potvrzeny tři modely, po crossoveru IONIQ 5 jsou v plánu čtyřdveřové kupé IONIQ 6 a velké SUV IONIQ 7. Právě Hyundai IONIQ 6 se nyní oficiálně odhaluje. Co o sobě během premiéry prozradil?

Korejská automobilka již dříve potvrdila, že IONIQ 6 bude čtyřdveřovým kupé, které bude opticky navazovat na koncept Prophecy. Velikostně odpovídá modelu Sonata, sedanu střední třídy nabízeném třeba na severoamerickém trhu. Novinka je dlouhá 4.855 mm.

Sama automobilka tvrdí, že novinka je atraktivním čistě elektrickým modelem s čistými, jednoduchými liniemi a ryze aerodynamickými tvary. Designéři značky Hyundai pro tento styl používají označení Emotional Efficiency (emocionální efektivita). Vede k ultra nízkému součiniteli aerodynamického odporu vzduchu, pouhých 0,21. Ten zajišťují digitální zpětná zrcátka, aktivní klapky, minimální spáry, stejně jako elipticky tvarovaný a křídlem inspirovaný spoiler s wingletem, uspořádání zadní partie připomínající záď lodě nebo speciální prvky na obou stranách zadního nárazníku.

Udržitelná kabina

Kabina byla zase navržena dle motivu Ethical Uniqueness (etická jedinečnost). Prim tu hrají hlavně trvale udržitelnými materiály.

Přístrojová deska s modulárními dotykovými displeji nese 12“ obrazovku informačního a zábavního systému s kompletní nabídkou dotykového ovládání a 12“
digitální panel sdružených přístrojů. Středová konzola připomíná svým ztvárněním most a poskytuje velkoryse dimenzované a praktické odkládací prostory. Zajímavostí je pak odstranění tlačítek na vnitřní straně dveří. Současně tím vzniklo i více místa pro odkládací prostory.

Volitelná relaxační komfortní sedadla vpředu umožňují pohodový odpočinek jednoduchým nastavením jejich sklonu. Všechna sedadla jsou navíc specificky koncipována pro elektromobily. V porovnání s konvenčními modely jsou přibližně o 30 procent tenčí, a poskytují tak cestujícím více prostoru.

Dlouhý dojezd

Základem je platforma E-GMP, stejně jako IONIQu 5. Ta je přizpůsobena výhradně elektrickému pohonu, což se projevuje třeba na ploché podlaze uvnitř.

Verze se sadou akumulátorů o kapacitě 77,4 kWh přitom umožní spolu s aerodynamicky tvarovanou siluetou a s tím související nízkou spotřebou elektrické energie dojezd na jedno nabití přes 610 km, což je předběžná hodnota podle metriky WLTP. Aerodynamika je údajně nejlepší ze všech modelů Hyundai.

K dispozici ale budou i menší baterie s kapacitou 53 kWh. Ty budou kombinovány s pohonem zadní nápravy, zatímco u většího akumulátoru bude možné vybírat mezi zadokolkou a čtyřkolkou. Vrcholné provedení s pohonem všech kol přitom dosáhne výkonu 239 kW.

Hyundai IONIQ 6 se začne prodávat během roku 2022. Zahájení výroby je plánováno na třetí čtvrtletí 2022. Dva roky nato pak bude následovat také IONIQ 7, velké SUV s místem až pro sedm osob.

Hyundai IONIQ 6: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4855 x 1880 x 1495 x 2950 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: ?
  • Výroba: 2022-

(vydáno 29. června 2022 21:29, aktualizováno 15. července 2022 08:00)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *