První Toyota Aygo X míří k majiteli. Přímo z Kolína

První Toyota Aygo X 2022

Prezident evropské Toyoty, Matt Harrison, v úterý v kolínském závodě předal nové Aygo X prvnímu zákazníkovi. Pro svůj nový vůz si přijeli manželé Kročilovi z Moravskoslezského kraje. Své nové Aygo X si jako první rezervovali ještě před spuštěním sériové výroby. Aygo třetí generace se v Kolíně vyrábí od letošního března, nově společně s Toyotou Yaris. Do vývoje a zahájení výroby těchto modelů v české továrně Toyota investovala přes 4,5 miliardy korun.

Druhý vůz dnes v kolínské Toyotě slavnostně převzal ředitel Oblastní nemocnice v Kolíně Petr Chudomel. Nemocnice auto získala darem od kolínské automobilky.

Toyota Aygo X nahrazuje druhou generaci Ayga, která se v Kolíně vyráběla od roku 2014 do konce roku 2021. Aygo X se oproti předchůdci proměnila z typického miniauta do vozu inspirovaného světem crossoverů. Je plně navržené a vyvinuté evropskými divizemi Toyoty s využitím platformy Toyota New Global Architecture, kterou sdílí s modelem Yaris.

Miliardové investice do výroby v Kolíně

„Do zahájení výroby nových modelů Aygo X a Yaris jsme investovali více než 4,5 miliardy korun. Závod jsme rozšířili o nové budovy a dokončili jsme instalaci nových zařízení. To vše za pokračující pandemie, při zablokování Suezského průplavu, a i přes těžkosti s dodávkami dílů, zejména polovodičů,” říká Koreatsu Aoki, prezident kolínského závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic.

„Od spuštění prodeje se pro Aygo X rozhodlo více než 300 zákazníků. To svědčí o stoupající popularitě tohoto modelu, kterou zaznamenáváme už od loňského roku. Jsme velice rádi, že kolínská továrna Toyoty vyrábí už dva úspěšně evropské modely,“ dodává ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Toyota je letos v České republice na čtvrtém místě mezi všemi prodávanými značkami a své postavení plánuje dále posilovat. V prvním čtvrtletí zvýšila prodej osobních a lehkých užitkových vozů o 54 procent na 3.667 aut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *