Světové auto roku 2022 zná svého vítěze, korejské elektro

IONIQ 5 2021

Na mezinárodním autosalonu v New Yorku byly vyhlášeny výsledky letošního ročníku ankety World Car Awards (Ceny světového auta roku). Vítězem ankety se stal Hyundai IONIQ 5, který tak získal titul Světové auto roku 2022. Elektromobil korejské značky zvítězil ve všech kategoriích, v nichž byl nominován. Pořadatelé ankety zveřejnili výsledky na slavnostní akci, která se konala v rámci letošního mezinárodního autosalonu v New Yorku (NAIAS).

Tento crossover tak zvítězil nejen v kategorii Světové auto roku 2022, ale také získal titul Světový elektromobil roku 2022 a Světový automobilový design roku 2022.

IONIQ 5 byl oceněn nezávislou mezinárodní porotou složenou ze 102 motoristických novinářů z 33 zemí celého světa. Konkrétně ve finále porazil další dva elektromobily, Ford Mustang Mach-E a Kiu EV6. Ta mimochodem využívá stejný technický základ, v podobě platformy E-GMP vyvinuté pro potřeby bateriových elektromobilů.

V anketě Světový vůz roku (World Car of the Year) vybrala porota IONIQ 5 nejprve z 28 nominovaných vozidel a poté ze tří finalistů. Podmínkou nominace je výroba nejméně 10.000 vozů ročně, cena pod úrovní luxusního segmentu na hlavních trzích modelu a zahájení prodeje v období od 1. ledna 2021 do 30. března 2022 alespoň na dvou významných trzích na minimálně dvou kontinentech.

Elektromobil roku i nejhezčí auto roku

V anketě Světový elektromobil roku (World Electric Vehicle of the Year) vybrala porota IONIQ 5 nejprve z 11 nominovaných vozidel a poté ze tří finalistů. Podmínkou nominace je pohon zajišťovaný výhradně jedním nebo větším počtem elektromotorů, výroba nejméně 5.000 vozů ročně a zahájení prodeje v období od 1. ledna 2021 do 30. března 2022 alespoň na dvou významných trzích na minimálně dvou kontinentech.

V anketě Světový automobilový design roku (World Car Design of the Year) vybrala skupina šesti odborníků z Francie, Německa, Japonska, Velké Británie a USA model IONIQ 5 ze všech konkurentů bojujících o úspěch v ostatních pěti kategoriích ankety. Porota posuzovala každý vůz na základě stylu a inovací, které posouvají etablované hranice.

„Je nám velkou ctí, že můžeme převzít tato prestižní ocenění, která oceňují talent a tvrdou práci všech našich zaměstnanců a obchodních partnerů společnosti Hyundai Motor Company. Naší vizí je umožňovat ‚Pokrok pro lidstvo‘, a tento souhlas s naším přístupem ještě více podnítí naši snahu proměnit tuto vizi v realitu,“ řekl Jaehoon Chang, prezident a generální ředitel společnosti Hyundai Motor Company.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *