Zákaz spalovacích motorů: Podle EU v roce 2035

Konec spalovacích motorů je téma, o němž se v posledních měsících čile diskutuje. Na evropských trzích už se přitom opravdu blíží. Evropský parlament totiž schválil návrh Evropské komise, který počítá s koncem prodeje nových aut se spalovacími motory v roce 2035. Plán nyní ještě musí schválit jednotlivé státy Evropské unie.

Ekologické lobby se tak podařilo protlačit přísný plán na snížení emisí oxidu uhličitého. Mírnější návrh počítal se snížením CO2 o 90 procent. Cílem je tak donutit výrobce zaměřit se na prodej elektromobilů.

Ekologičnost elektroaut je přitom diskutabilní. Těžba drahých kovů potřebných pro baterie je ekologicky náročná. Stejně tak získávaná elektrická energie nutná pro pohon vozu není ve všech případech čistá, obzvláště v zemích, které se nadále spoléhají na tepelné elektrárny.

Kritici navíc tvrdí, že opatření povede k růstu cen aut. Zdražovat patrně budou také ojetiny. Na ojetá vozidla se totiž plán vcelku logicky nevztahuje.

Mnozí také varují, že takový zákaz je brzký a trh na něj nebude ani v roce 2035 připraven. Na druhou stranu, pro automobilky zákaz spalovacích motorů není nová myšlenka, a tak se některé na něj dopředu připravují. Vybrané značky už dokonce počítají s omezením nabídky výhradně na elektromobily, a to už před rokem 2035.

Zpřísnění pravidel pro emise nových automobilů je součástí klimatického balíčku Fit for 55, kterým chce unie dosáhnout 55% snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Balíček je součástí unijní strategie zvané Zelená dohoda (Green Deal). Má tak pomoci s dosažením uhlíkové neutrality do roku 2050.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.