Nová Dacia Sandero se rýsuje pro rok 2027. Co očekávat?

Dacia Sandero detail

Dacia v následujících letech chystá důležitou expanzi, když postupně rozšíří své zastoupení také v třídě kompaktů (segmentu C). Malá auta ale zůstávají jejím primárním zaměřením, a tak konkrétně malý hatchback Sandero má zajištěnou budoucnost i v dalších generaci. Nová Dacia Sandero se přitom už začíná rýsovat.

Nová, již čtvrtá generace Sandera dorazí v roce 2027, nebo o rok 2028, přiznal britskému magazínu Autocar generální ředitel Dacie Denis Le Vot. Na trhu následně zůstane nejspíše až do roku 2035. Bude tak důležitou součástí strategie značky na postupný přechod k nízkoemisním vozům, které si nicméně mají zachovat typický charakter Dacie – nízkou cenu.

Sandero IV si tak zachová osobnost předchůdců a půjde o levný automobil, a to přestože se u něj počítá také s elektrickým pohonem, který zatím s nízkou cenou moc nesedí.

„V porovnání s elektrickými konkurenty v segmentu B budeme volit kratší dojezd a delší dobu nabíjení, protože chceme pro zákazníka nižší cenu,“ říká Le Vot. Vedle Sandera Electric však nadále může dorazit i verze se spalovacím motorem, pokud to tedy emisní normy Evropské unie umožní. Zřejmě však bude doplněný o elektromotor pro hybridní pohon.

Levné baterie

Technický základ podle všeho poskytne nová platforma skupiny Renault-Nissan-Mitsubishi CMF-BEV přizpůsobená elektrickému pohonu. Ta se objeví rovněž v chystaném Renaultu 5. Oproti Renaultu 5 se nicméně Dacia Sandero odliší nejen nižší cenou, ale také snahou o větší praktičnost. Snížit cenu má pomoci i použití levnější baterie. Mluví se dokonce o sodíkovém akumulátoru. Takové baterie sice neposkytnou takovou kapacitu a jsou těžké, zase jsou ale levné, což může být pro Dacii vhodné. Nové Sandero nicméně pořád bude nabízet také spalovací motory, u něž výrobce pořád čeká velký zájem.

Co se týče designu, tak budoucí Dacia Sandero naváže na aktuální stylistický směr značky, uvedený v letošním roce. Ten má zdůrazňovat aktivní charakter Dacie. I proto je možné, že Sandero se stylem přiblíží k SUV, přestože typickým SUV určitě nebude.

Nová Dacia Sandero dorazí až poté, co automobilka rozšíří své zastoupení v segmentu C. V roce 2025 dorazí dosud největší SUV značky, přezdívané Bigster dle stejnojmenného konceptu. Úplnou novinkou má být i dosud nepojmenovaný kompaktní hatchback. Mezitím na trh dorazí také již odhalený nový Duster nebo nová generace maličkého elektrovozu Spring.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *