Novinky

Škoda expanduje, prodávat a montovat auta bude ve Vietnamu

Automobilka Škoda Auto pokračuje ve své expanzi na nové trhy, brzy totiž vstoupí na vietnamský trh. Ve spolupráci s místním partnerem, společností Thanh Cong Motor Vietnam (TC Motor), zde česká automobilka začne nabízet své evropské modely v roce 2023. Rok na to Škoda začne ve Vietnamu dokonce svá auta také montovat.

Obří potenciál

Vietnamský trh má z hlediska prodejů automobilů velký potenciál, není tak divu, že s ním má Škoda velké plány. V dynamicky rostoucí Vietnamu žije na 100 milionů obyvatel, přičemž na 1.000 obyvatel připadá pouze 34 vozidel, což znamená spoustu nových potenciálních vlastníků.

Automobilka očekává počáteční objem dodávek 30.000 vozů ročně. Zprvu se do Vietnamu začnou postupně dovážet modelové řady Kodiaq, Karoq, Superb a Octavia. Od roku 2025 se i ve Vietnamu počítá také s elektrickým SUV Enyaq iV.

„Ve Vietnamu vidíme velký růstový potenciál. Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie společně s dohodou o volném obchodu EVFTA navíc vytvářejí velmi příznivé ekonomicko-politické podmínky. Ve společnosti TC Motor jsme přitom našli silného a spolehlivého partnera k tomu, abychom se ve Vietnamu rychle a úspěšně etablovali. Jsme přesvědčeni o tom, že naše modelové portfolio dokonale odpovídá přáním místních zákazníků,“ vysvětluje rozhodnutí Martin Jahn, člen představenstva mladoboleslavské automobilky za oblast prodeje a marketingu. Očekává se, že evropské značky budou ve Vietnamu nabývat na významu díky postupnému rušení cel na zboží z EU do roku 2030. Škoda tak chce být mezi prvními, který toho využijí.

První partnerské provozovny jsou plánované v Hanoji a Ho Či Minově městě – na obě tato města připadá převážná většina nově prodaných vozů ve Vietnamu. Následně mladoboleslavský výrobce očekává rychlé rozšíření prodejní sítě na více než 50 partnerů.

Vietnamský Kushaq a Slavia

V roce 2024 bude zahájena lokální CKD montáž (Completely Knocked Down) modelů Kushaq a Slavia, které byly primárně vyvinuty pro indický trh. Jako první se od první poloviny 2024 začne ve Vietnamu montovat SUV Kushaq, na konci roku 2024 bude následovat model Slavia. Na lokální montáž ve Vietnamu se přitom už připravují i v Indii. Na ploše 16.000 m2 aktuálně vzniká v Puné závod na výrobu příslušných dílčích sestav.

Výrobní linka je v současné době ve výstavbě. I montáž přitom zajistí místní partner, TC Motor. Společnost se sídlem v hlavním městě Hanoji, jež má více než dvacetileté zkušenosti s výrobou a prodejem vozů, investuje také do akvizice a rozvoje průmyslových areálů, jako je například průmyslový park Viet Hung. V budoucnu tak budou modely Škoda sjíždět z výrobní linky v závodě v provincii Quang Ninh.

„Geografická blízkost Indie přináší skvělé synergické efekty; již v roce 2024 budeme do Vietnamu dovážet automobilové sestavy z našeho indického závodu v Puné, což představuje významný pokrok v rámci našeho projektu India 2.0. V konečném důsledku to výrazně posílí naši přítomnost v jihovýchodní Asii,“ komentuje budoucí plány značky předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *