Mercedes-Benz EQS SUV je tu. Co o sobě luxusní elektro SUV prozradilo?

Mercedes-Benz EQS SUV 2022

Mercedes-Benz jakožto velký propagátor elektřinou poháněných automobilů postupně rozšiřuje nabídku své elektrické řady EQ. Aktuálně se představuje jeho největší SUV s elektropohonem, Mercedes-Benz EQS SUV. Co o sobě vůz během premiéry prozradil?

EQS SUV je třetí model v pořadí využívající platformu EVA2 přizpůsobenou čistě elektrickému pohonu. Tentýž základ už využívají modely EQE a EQS. Do budoucna se s architekturou počítá také pro EQE SUV, o něco menšího sourozence EQS SUV.

Nová architektura umožňuje Mercedesu navrhnout elektromobil bez kompromisů, kterým by se nevyhnula elektroauta se základem ve voze s konvenčním pohonem.

Prvky EQS

Znatelné už to je na samotném designu. Samotný styl navazuje na již prodávané elektromobily značky. To znamená oblé tvary snažící se o co nejlepší aerodynamiku. Elektrický pohon je ale znatelný také na krátkých převisech nebo dlouhém rozvoru. S EQS se shodnou platformou se pak shoduje i rozvor 3.210 mm. SUV je však o nějakých 200 mm vyšší než dříve odhalená limuzína.

Interiér rovněž navazuje na EQS. Je tu tudíž možnost hned tří displejů přes celou šíři palubní desky, tzv. Hyperscreen. Specialitou pak bude možnost odemknutí vybraných funkcí spjatých s elektronickým systémem auta až dodatečně.

Hlavní změnou je logicky vyšší posaz, způsobený vyšší stavbou karoserie. Konkrétně řidič má sedět o 80 mm výše než v EQS. Rozdílem je i sedmimístné provedení s třemi řadami sedadel. Druhá řada je přitom elektricky posuvná pro zvýšení flexibility, respektive komfortu posádky. V závislosti na poloze lavice činí objem zavazadelníku od 645 do 880 litrů.

Zatím tři verze

Na EQS navážou také nabízené verze. Počítá se údajně s pěti, včetně dvou s logy AMG.

Zatím se představily tři varianty. Aktuální základ tvoří EQS 450+ s pohonem zadních kol a výkonem 265 kW. Baterie má ve všech verzích využitelnou kapacitu 107,8 kW.

Pak je tu EQS 450 4Matic s pohonem všech kol, jehož kombinovaný výkon je 265 kW. Dojezd činí 507 až 613 km dle WLTP. Dosavadní vrcholná verze EQS 580 4Matic pak nabídne kombinovaný výkon až 400 kW. Udávaný dojezd též zůstává na úrovni 507 až 613 km.

Jízdní schopnosti pak bude vylepšovat standardně dodávané vzduchové odpružení nebo natáčení zadní nápravy. Podvozek tvoří čtyřprvkové zavěšení vpředu a multilink vzadu.

Mercedes-Benz EQS SUV se světu sice již představil, v prodeji se ale objeví až v roce 2023. O produkci se postará americký závod Tuscaloosa ve státě Alabama, orientovaný na SUV trojcípé hvězdy.

Mercedes-Benz EQS SUV: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 5125 x 1959 x 1718 x 3210 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 645-880 litrů (pětimístná verze)
  • Výroba: 2022- (Tuscaloosa, USA)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *