Auto roku 2021/2022 zná vítěze. Je jím luxusní elektro

BMW i4 M50 2021

Anketa české Auto roku se vrátila po roční pauze způsobené pandemií koronaviru. Sloučily se tak dva ročníky dohromady, po potížích s organizací se navíc vyhlášení výsledků odsunulo až na jaro. Vítězem ankety české Auto roku 2021/2022 se nakonec stalo BMW i4, luxusní elektromobil střední třídy.

Poř.Auto roku 2021/2022
1.BMW i4
2.Subaru Outback
3.Škoda Fabia
4.Opel Astra
5.Peugeot 308
6.Dacia Jogger

Do finále se přitom dostalo šest automobilů. Na stupních vítězů vítězné BMW i4 doprovodily Subaru Outback a Škoda Fabia. Mimochodem vůz značky BMW vyhrál podruhé v řadě. Za rok 2020 se českým autem roku stalo BMW řady 3.

Šest finalistů

Zvolená šestice dokazuje, že o titul české Auto roku 2021/2022 bojovala „normální“ auta. Měli jsme tu dostupné rodinné auto rumunské značky, dvojici kompaktů koncernu Stellantis nebo hatchback mladoboleslavské značky. I Subaru Outback si zachovává léta stejnou koncepci, kombíku do terénu Nakonec vak zvítězila jediná výraznější odlišnost, v podobě BMW i4, ať už cenovkou nebo pohonem. Jde o jediný ryzí elektromobil mezi finalisty.

Odborná porota finalisty vybírala z 38 nominovaných automobilů 24 značek. Mnohé značky navíc do ankety nominovaly vícero automobilů. Premiantem je v tomto směru Hyundai, který v letošním ročníku ankety má hned pět zástupců, Bayon, Tucson, Ioniq 5, Kona N a i20 N. Volkswagen pak nominoval čtyři vozy, Taigo, Arteon Shooting Brake, ID.5 a Multivan. Domácí Škoda pak nominovala jen dvojici modelů, Fabii a Enyaq iV.

Dvě kola volby

O výsledku ankety rozhodla odborná porota skládající se ze 27 českých automobilových novinářů. Volba je dvoukolová, vítěz bude vybírán z pěti automobilů, které se dostanou do finále. S pěticí finalistů se porotci budou moci svézt během druhého kola jízd, 31. března, které se koná v okolí Benic. Výsledky ankety Auto roku 2021/2022 budou oficiálně zveřejněny 19. dubna 2022 na tiskové konferenci Svazu dovozců automobilů. Server Česko-slovenský autokatalog ČSAKA.cz je v porotě zastoupen vedoucím redakce, Davidem Burešem. Ten se do finálové šestice celkem trefil, hned tři jím vybrané vozy postoupily do finále.

Doprovodnou anketou je také vyhlášení ekologického auta roku. V té bude porota vybírala z 16 nominovaných automobilů, převážně elektromobilů. Paradoxně v této kategorii nezvítězilo vítězné BMW i4, ale Kia EV6, která se do finálové šestice nedostala.

Auto roku 2021/2022: Nominované modely

ZnačkaNominované modely
AudiQ4 e-tron, e-tron GT
BMWi4
CitroënC4, ë-C4
CupraBorn, Formentor
DaciaJogger, Spring
DS4
Fiat500
FordMustang Mach-E
HyundaiBayon, IONIQ 5, Kona N, i20 N, Tucson
JeepGladiator
KiaSorento, EV6
LexusNX
MazdaMX-30
MitsubishiEclipse Cross PHEV
NissanQashqai
OpelAstra
Peugeot308
RenaultArkana
SEATLeon
SubaruOutback
SuzukiS-Cross
ŠkodaFabia, Enyaq iV
ToyotaYaris Cross, Mirai
VolkswagenArteon Shooting Brake, ID.5, Multivan, Taigo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *