Český trhNovinky

Auto roku 2021/2022 zná vítěze. Je jím luxusní elektro

Anketa české Auto roku se vrátila po roční pauze způsobené pandemií koronaviru. Sloučily se tak dva ročníky dohromady, po potížích s organizací se navíc vyhlášení výsledků odsunulo až na jaro. Vítězem ankety české Auto roku 2021/2022 se nakonec stalo BMW i4, luxusní elektromobil střední třídy.

Poř.Auto roku 2021/2022
1.BMW i4
2.Subaru Outback
3.Škoda Fabia
4.Opel Astra
5.Peugeot 308
6.Dacia Jogger

Do finále se přitom dostalo šest automobilů. Na stupních vítězů vítězné BMW i4 doprovodily Subaru Outback a Škoda Fabia. Mimochodem vůz značky BMW vyhrál podruhé v řadě. Za rok 2020 se českým autem roku stalo BMW řady 3.

Šest finalistů

Zvolená šestice dokazuje, že o titul české Auto roku 2021/2022 bojovala „normální“ auta. Měli jsme tu dostupné rodinné auto rumunské značky, dvojici kompaktů koncernu Stellantis nebo hatchback mladoboleslavské značky. I Subaru Outback si zachovává léta stejnou koncepci, kombíku do terénu Nakonec vak zvítězila jediná výraznější odlišnost, v podobě BMW i4, ať už cenovkou nebo pohonem. Jde o jediný ryzí elektromobil mezi finalisty.

Odborná porota finalisty vybírala z 38 nominovaných automobilů 24 značek. Mnohé značky navíc do ankety nominovaly vícero automobilů. Premiantem je v tomto směru Hyundai, který v letošním ročníku ankety má hned pět zástupců, Bayon, Tucson, Ioniq 5, Kona N a i20 N. Volkswagen pak nominoval čtyři vozy, Taigo, Arteon Shooting Brake, ID.5 a Multivan. Domácí Škoda pak nominovala jen dvojici modelů, Fabii a Enyaq iV.

Dvě kola volby

O výsledku ankety rozhodla odborná porota skládající se ze 27 českých automobilových novinářů. Volba je dvoukolová, vítěz bude vybírán z pěti automobilů, které se dostanou do finále. S pěticí finalistů se porotci budou moci svézt během druhého kola jízd, 31. března, které se koná v okolí Benic. Výsledky ankety Auto roku 2021/2022 budou oficiálně zveřejněny 19. dubna 2022 na tiskové konferenci Svazu dovozců automobilů. Server Česko-slovenský autokatalog ČSAKA.cz je v porotě zastoupen vedoucím redakce, Davidem Burešem. Ten se do finálové šestice celkem trefil, hned tři jím vybrané vozy postoupily do finále.

Doprovodnou anketou je také vyhlášení ekologického auta roku. V té bude porota vybírala z 16 nominovaných automobilů, převážně elektromobilů. Paradoxně v této kategorii nezvítězilo vítězné BMW i4, ale Kia EV6, která se do finálové šestice nedostala.

Auto roku 2021/2022: Nominované modely

ZnačkaNominované modely
AudiQ4 e-tron, e-tron GT
BMWi4
CitroënC4, ë-C4
CupraBorn, Formentor
DaciaJogger, Spring
DS4
Fiat500
FordMustang Mach-E
HyundaiBayon, IONIQ 5, Kona N, i20 N, Tucson
JeepGladiator
KiaSorento, EV6
LexusNX
MazdaMX-30
MitsubishiEclipse Cross PHEV
NissanQashqai
OpelAstra
Peugeot308
RenaultArkana
SEATLeon
SubaruOutback
SuzukiS-Cross
ŠkodaFabia, Enyaq iV
ToyotaYaris Cross, Mirai
VolkswagenArteon Shooting Brake, ID.5, Multivan, Taigo

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *