Historie

Tipy na výlet: Lamborghini muzeum v Sant‘ Agata Bolognese

Každá významná automobilka má dnes své muzeum, natožpak ty se zajímavou historií. To samozřejmě platí i pro Lamborghini, slavného italského výrobce supersportovních automobilů. V jeho domovském městečku Sant‘ Agata Bolognese se nachází tovární muzeum Lamborghini, které je přímo součástí továrny firmy. Komu by pak takový výlet nestačil, je v nedalekém městě Funo další muzeum „býčí automobilky“, tentokrát věnované přímo zakladateli firmy, Ferrucciu Lamborghinimu.

Tovární Lamborghini muzeum otevřelo v současných prostorech v roce 2001, v roce 2019 však expozice rozkládající se ve dvou podlažích byla zásadně modernizována. V rámci tehdejších oslav 50 let od představení Miury, jednoho z nejslavnějších aut Lamborghini, se dočkala nového hávu navrženého expertem Antoniem Ghinim. Od té doby expozice nese označení MUDETEC, Muzeum techniky.

To nejlepší od Lamborghini

Vystavené exponáty se pravidelně obměňují, vždy však zahrnují to nejlepší z historie Lamborghini. Automobilka tak prezentuje své nejslavnější modely, ať už jde o první sériový model značky, kupé 350 GT, krásnou Miuru, „italský Rolls-Royce“ Espada, dodnes futuristický Countach nebo offroad LM002. Právě těmto legendám bývá vyhrazené první, přízemní podlaží muzea, které má být takové procházkou po historii Lamborghini.

Naopak expozice v prvním patře se obměňuje, dle různých výročí či témat. Během naší návštěvy tu byly vystaveni „pionýři“, auta z historie automobilky vytyčující nějaký budoucí směr. Nechybělo tu proto Sesto Elemento, karbonový speciál na bázi Gallarda, dostupný i zákazníkům, jehož konstrukce je karbonová, pro co nejnižší hmotnost. Koncept Asterion, plug-in hybridní gran turismo z roku 2014, zase byl prvním náznakem elektrifikované budoucnosti Lamborghini. Speciálním exponátem byla i renovovaná Miura Roadster, která se během renovace probíhající mezi lety 2007 a 2008 vrátila zpět do původní podoby. V minulosti ale Lamborghini v muzeu třeba vystavovalo i svá nejslavnější filmová auta, Jalpu z Rockyho IV, Aventador z „batmanovky“ Temný rytíř povstal nebo Miuru z Loupeže po italsku.

Výhodou lokace je pak fakt, že návštěvu muzea Lamborghini lze spojit i s komentovanou prohlídkou montážního závodu. Tyto prohlídky se ale odehrávají jen vybrané dny a vybrané časy, a tak případnou návštěvu továrny je nutné naplánovat předem a koupit lístky dopředu online.

Jak se do muzea Lamborghini dostat?

Pokud hodláte muzeum Lamborghini navštívit, ideální bude do něj vyrazit autem, tedy pokud se nezúčastníte plánovaného autobusového zájezdu, jež organizují některé cestovní kanceláře. Adresa muzea zní Via Modena 12, 40019 Sant’Agata Bolognese, Itálie, bezplatné parkoviště se nachází hned naproti, přes silnici.

Cesta z Prahy do Sant‘ Agaty trvá nějakých devět hodin, pokud je cesta volná. Ideální je jet směr Plzeň, Mnichov a následně Innsbruck, Bolzano a Modena. Prakticky celá tato cesta z Prahy vede po dálnici, z ní sjedete až kousek před Modenou. Jen při plánování výletu a jeho rozpočtu počítejte s rakouskou dálniční známkou, zpoplatněným průjezdem průsmykem Brenner a placenými dálnicemi v Itálii. V Sant‘ Agatě bloudit nebudete, muzeum se nachází na kraji tohoto malého městečka, až k areálu továrny vás navedou ukazatele.

Muzeum Lamborghini, Sant‘ Agata Bolognese, Itálie: Vstupné, otevírací doba a další informace

  • Adresa: Via Modena, 12 40019 Sant’Agata Bolognese (Bologna) – Itálie
  • Otevírací doba: každý den, 9:30-18:00, vybrané dny zavřeno, vhodné koupit lístky online
  • Vstupné: dospělí 18 eur; snížené vstupné 14 eur pro studenty nad 19 let, seniory nad 65 let, skupiny nad 20 osob, snížení vstupné 6 eur pro tělesně postižené a jejich doprovod, studenty do 19 let.
  • Oficiální webové stránky: Lamborghini Museum

Další tip na výlet:

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *