Opel Corsa E (2014-2019)

Opel Corsa 2014

Opel Corsa E (někdy též interně X15) byla pátá generace malého modelu z dílny německé automobilky, vyráběná mezi lety 2014 a 2019. Technicky základ vůz přejal z předcházející generace (Corsa D), všechny vnější panely karoserie, stejně jako interiér však byly nové. Na začátku roku 2020 vstoupil na český trh nástupce, Corsa F, už s kompletně obměněnou technikou, který vznikal už pod vedením Skupiny PSA, nového vlastníka Opelu, po koncernu General Motors.

Právě kvůli technickému základu z předchůdce Opel Corsa E byla takřka stejnou siluetu, samotný design se však inspiroval minivozem Adam (na usměvavé přídi), respektive soudobou Astrou J (vzadu). Zcela nový vnitřek vsadil na kvalitnější materiály. K dispozici byla jak „prémiová“ pětidveřová varianta, tak „sportovní“ třídveřová.

Základem byla platforma SCCS (Small platform), vyvinutá ve spolupráci s Fiatem. Vedle designu a interiéru se proti technicky spřízněnému předchůdci upravoval i podvozek, a to natolik, že by jednotlivé komponenty do dřívější generace nepasovaly. Nové bylo konkrétně elektrické řízení, přepracována byla též geometrie, zavěšení nebo naladění tlumičů a pružin.

Pátá generace Corsy dorazila vedle základních variant také ve sportovním provedení Corsa OPC. V roce 2018 ale tento hot hatch nahradila o něco méně ostrá verze Corsa GSi.

Automobil se stejně jako všechny ostatní Corsy vyráběla ve španělském závodu Zaragoza, vznikal ale rovněž v německém Eisenachu.

Opel Corsa (E): Základní technické údaje

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4021 x 1736 x 1479 x 2510 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 285 litrů
  • Výroba: 2014-2019 (Eisenach, Německo, Zaragoza, Španělsko)

4 thoughts on “Opel Corsa E (2014-2019)

  1. + Prostorná kabina, už bohatá nabídka bezpečnostních asistentů, optimálně naladěný podvozek, kvalitní dílenské zpracování, atraktivní cenovka
    – Svérázný vzhled, menší zavazadelník, slabší odhlučnění motoru

  2. Opel Corsa generace E je v nabitém segmentu malých automobilů jako ojetina zajímavou volbou. Vzhledem možná tolik neoslní, kabina je ale prostorná, palubní deska hezky zpracovaná, podvozek je optimálně naladěný, dobře tlumí nerovnosti a zároveň se karoserie v oblouku tolik nenaklání. A špatná není ani cena. Zavazadelník každopádně odpovídá segmentu malých vozů, a tak od něj prostorové zázraky rozhodně nečekejte. Primárně městské zaměření pak potvrzuje lehčí řízení a vyšší hluk na dálnici.

  3. Opel Corsa generace E v době premiéry možná tolik neoslovila vzhledem nebo technikou vycházející z předchůdce, po letech ale může zajmout jakožto ojetina. Jelikož jich už nových na českých silnicích tolik nebylo, ani nabídka ojetin není tak pestrá. Ceny jsou ale přijatelné, vozy navíc obvykle pocházejí od soukromých zákazníků. Minimálně tuzemské firmy totiž vůz do svých flotil moc nekupovaly. Možná i kvlli tomu jsou i vyšší ceny náhradních dílů. Plusem je však slušná spolehlivost, hlavně co se týče atmosférického čtyřválce 1.4 16v (66 kW). Už v nové Corse byla oblíbená, po letech se ukazuje jako spolehlivý. Díky atmosférickému plnění a nepřímému vstřikování se hodí i pro pohyb ve městě, někdejší problémy Opelů s rozvody se pak už Corsy E netýkají. Jedinou potíží může být snad jen zapalovací svíčka, kterou odhalí nepravidelný chod motoru. Nepřímý vstřik využívá i přeplňované 1.4 Turbo, které tak rovněž může sloužit k pohybu po městě, navíc s potenciálem parádního elánu na otevřených silnicích. Užijete si ho, protože i po letech jsou jízdní vlastnosti Cory E zajímavé. Podvozek je navíc odolný, bez zásadních potíží. Když pak přičtu prostornou kabinu nebo dnes bohužel stále méně častou příkladnou ergonomii, vyplývá z toho, že pokud se díváte po ojetém malém hatchbacku, stojí Corsa E za zvážení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *