Range Rover Sport 3 (2022-)

Range Rover Sport MY2023

Automobilka Land Rover v roce 2022 pokračovala v obměně své luxusní řady Range Rover. Začalo se rok předtím vlajkovou lodí, Range Roverem, po níž následoval odvozený model Range Rover Sport, který se v nové podobě pro modelový rok 2023 světu představil 10. května 2022. V pořadí jde už o třetí generaci tohoto velkého SUV. Ta druhá na trhu vydržela nějakých 10 let.

Design podle očekávání navazuje na vlajkový Range Rover, a to včetně interiéru. Ten sází na rozsáhlou digitalizaci, před řidičem je 13,7″ přístrojový štít, na středovém panelu pak 13,1″ zakřivená obrazovka infotainmentu. Milovníci hudby přitom mohou objednávat hudební systém Meridian Signature Sound System, využívající 29 reproduktorů o výkonu 1.430 W. Rozdílem však je celkově sportovnější silueta. Poznávacím znamením nejnovější generace Range Roverů však zůstávají nízká světla nebo zapuštěné kliky dveří.

Rozvor se pak mimochodem natáhl proti předchůdci o 75 mm, pro zvětšení vnitřního prostoru. Ve srovnání s Range Roverem se zase sedí o 20 mm níž. Sport tak zdůrazňuje jezdeckou pozici.

Základem se stala jako u Range Roveru zcela nová technika, v podobě platformy MLA Flex. Přinesla o 35 % vyšší tuhost karoserie než u předchůdce, při zlepšení jízdního komfortu. Standardem se stává vzduchový podvozek, k dispozici jsou též aktivní stabilizátory. Navíc také umožňuje rozsáhlou elektrifikaci nabízených pohonných jednotek.

Mildy-hybridy, V8 i elektro

Podle očekávání i Range Rovver Sport nabídl mild-hybridní šestiválce jako Range Rover, které doplňuje 4,4litrová V8 o výkonu 390 kW s dvěma turbodmychadly původem od BMW, jako náhrada za dosavadní pětilitrovou kompresorovou V8. Jsou tu i dva plug-in hybridy kombinující třílitrový šestiválec s elektromotorem o výkonu 105 kW a baterií o kapacitě 38,2 kWh. P510e Electric Hybrid poskytuje kombinovaný výkon 375 kW a P440e Electric Hybrid 325 kW. Pro rok 2024 se pak počítá s čistě elektrickou variantou.

Standardem je osmistupňový automat a pohon všech kol. Nechybí ani dále vylepšený systém Terrain Response 2, který samočinně nastavuje vozidlo pro daný typ podmínek a povrchu. Specialitou je třeba adaptivní tempomat pro jízdu v terénu usnadňující jízdu i v těch náročných podmínkách.

Range Rover Sport: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4946 x 2209 x 1820 x 2997 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 450 litrů
  • Výroba: 2022-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *