Škoda předala policistům nové Kodiaqy a Superby Combi. K čemu poslouží?

Škoda Kodiaq a Superb Combi míří do služeb policie

Zákaznické centrum automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi se ve čtvrtek stalo dějištěm předání první várky vozů Kodiaq a Superb Combi pro potřeby Policie ČR. Slavnostního aktu se zúčastnili ministr vnitra a místopředseda vlády ČR Jan Hamáček, policejní prezident Jan Švejdar, člen představenstva společnosti Škoda Auto odpovědný za prodej a marketing Martin Jahn a vedoucí českého zastoupení mladoboleslavské automobilky Jiří Maláček.

Jedná se o pokračování obměny vozového parku resortu ministerstva vnitra. Policie ČR převezme v následujícím období 500 kusů SUV Kodiaq, které budou opatřeny policejními polepy a vybaveny prostředky zvláštního určení. Vozidla vycházející z výbavového stupně Ambition nemají žádné úpravy nad rámec sériově vyráběných specifikací a budou osazeny majáky na střechu, přípravou pro radiostanici a vybranými položkami ze sortimentu Škoda Originálního příslušenství. Konkrétně půjde například o dělicí mříže do zavazadlového prostoru či koberce. Součástí přestavby bude rovněž aplikace polepů. V českých městech se tak nově začnou objevovat vozy Kodiaq v policejním designu, které zatím sloužily třeba v Praze. Tam však fungují jako vozidla velitele zásahu.

Všechny automobily pohání zážehový motor 2.0 TSI o výkonu 140 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG. Policie ČR tak pokračuje v nastaveném trendu nákupu vozidel vybavených automatickou převodovkou také u modelů využívaných v náročném výkonu policejní služby. Samozřejmostí je v tomto případě pohon všech kol, který se uplatní zejména při zásazích v zimě nebo v obtížně dosažitelných místech mimo zpevněné komunikace.

Místo civilních liftbacků polepené kombíky

Škoda Superb se osvědčila již v předchozí generaci, kdy se stala partnerem dálničních hlídek při stíhání neukázněných řidičů. Protože s vozy panovala všeobecná spokojenost, objednali si dopravní policisté 38 kusů nové generace, jimiž dosluhující automobily se stovkami tisíc najetých kilometrů nahradí. Tentokrát jde o karosářské provedení Combi, výbavový stupeň Ambition a motor 2.0 TSI o výkonu 206 kW ve standardní kombinaci s převodovkou DSG a pohonem všech kol. Všechny vozy budou vybaveny adaptivním podvozkem. Tato vozidla dosahují maximální rychlosti 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí během 5,8 s.

Na rozdíl od předchozích policejních vozů Superb, které měly civilní design, se zbarví do tradičního designu Policie ČR. Kromě běžné policejní techniky, jako jsou majáky či radiostanice, budou osazeny vysokovýkonným kamerovým systémem na čtení registračních značek vpředu i vzadu jedoucích vozidel. Ten umožní okamžitou kontrolu uhrazení dálničního poplatku. Obří zavazadlový prostor se speciální zástavbou pro potřeby dopravní policie pak poslouží i jako mobilní kancelář.

„Věřím, že nejen policisté, ale i veřejnost ocení další modernizaci našeho vozového parku, která není v letošním roce poslední. Jako velmi důležitý přínos vnímám také to, že policisté s každým novým služebním dopravním prostředkem jezdí ve stále bezpečnějších a účelnějších vozech,“ uvedl policejní prezident Jan Švejdar.

„Je skvělé, že lidé konečně uvidí policisty v nových vozech Kodiaq a Superb. Je to důkaz, že svůj slib o konci ojetin u policie, o velké obměně vozového parku jsem myslel vážně. Těmito SUV a Superby to navíc rozhodně nekončí. Přeji policistům, ať se jim v autech dobře jezdí,“ doplnil místopředseda vlády ČR a ministr vnitra Jan Hamáček.

Škoda je dlouholetým dodavatelem vozů pro tuzemské bezpečnostní síly. Od roku 1993 si čeští policisté a ministerstvo vnitra převzali více než 20 tisíc automobilů značky Škoda. Šlo o nejrůznější modely a specifikace – ať již speciálně upravené podle požadavků policejních sborů nebo v sériovém provedení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *