Test: Renault Mégane E-Tech Electric Iconic 160 kW (2022)

Renault Mégane E-Tech Electric 2022

Nejlepší Renault současnosti? Za mě jednoznačně Renault Mégane E-Tech 100% Elektrický, kompaktní crossover s elektropohonem.

Líbí se mě už jeho stylový design dle nového stylistického směru, zvlášť v elegantní kombinaci černé karoserie se zlatě lakovanými detaily. Ještě lepší je to uvnitř. Takhle luxusně působící kabinu žádný jiný Renault aktuálně nemá (prý bude mít Austral). Zpracování, použité materiály nebo detailní rozlišení obřího displeje multimediálního systému patří mezi to nejlepší v segmentu. Některé konkurenční elektromobily by se v tomto směru měly čím inspirovat. Jen chválit ale přece jen nebudu, za mě je velká škoda těch některých, přece jen lacinějších detailů, jako je plechový zvuk dovření dveří nebo podivně zakomponované tlačítko v pátých dveřích na otevření kufru.

Nový interiér s sebou přináší i nový multimediální systém vyvinutý s Googlem a využívajícím jeho funkce. Na zorientování se v něm jsem nějakou chvíli potřeboval, funguje ale rychle. Výhodou je i zachování konvenčních tlačítek třeba pro nastavení klimatizace. Vzhledem k úctyhodným rozměrům by ale některé ovladače přímo v infotainmentu mohly být větší, jako třeba písmena klávesnice. Prostor by tu na to byl. Oceňují však parádně hrající audiosystém Harman Kardon nebo digitální zpětné zrcátko, které se vzhledem k nízkému zadnímu oknu hodí pro výhled vzad. Pravdou ale je, že se na slunci jeho obraz leskne.

Velkou výhodou je i objemný zavazadelník (389 litrů), díky nízkému akumulátoru tu zůstává i dostatečný prostor pod dvojitou podlahou, nejen pro nabíjecí kabely. Hodně odkládacích prostor je i uvnitř, navíc s polstrováním kapes ve dveřích. Naopak na zadních sedadlech tolik prostoru není, místo bude stačit spíše jen dětem. Jako dospělý tu nemám moc místa ani před koleny, ani nad hlavou. Naopak vpředu jsem si hověl, jen masážní funkce by mohla být důraznější.

Takový divoch není

Elektrický Mégane jsem zkoušel v silnější verzi s výkonem 160 kW a musím se přiznat, že jsem to zpočátku ani nezaznamenal. Až po přepnutí do sportovního režimu se taková síla plně projevila a Mégane začal okamžitě reagovat na pokyn. To v komfortním módu elán není takový, ale to jen ve srovnání s jinými elektrovozy, jinak je hbitost a hlavně pružnost více než dostatečná.

Špatné to není ani se spotřebou elektrické energie. Ve městě se dá jezdit za 18 kW/100 km i za 16 kW/100 km dle provozu. Na okreskách si Mégane řekne o 15 kWh/100 km, nebo o 19 kWh/100 km, dle tempa. Dálniční tempo v rámci povolených limitů znamená odbyt 20 kW/100 km. Reálný dojezd se tak pohybuje nad 300 km.

Mégane pak rozhodně zaujme jízdními vlastnosti. Nízké těžiště a naladění v duchu nejlepších Renaultů znamená neskutečnou jistotu v zatáčkách. Zároveň je však podvozek příkladně naladěný, i 20″ kola se ozvou jen na velkých nerovnostech, a to jen velice utlumeně. Také odhlučnění je příkladné, v dálničních rychlostech je slyšet jen vzdálený šum větru vanoucího kolem karoserie.

Další recenze Renault Mégane E-Tech Electric

_Fanda_

Miluju tohle auto, basy rádia těžko najdou konkurenci, vysouvací kliky dveří jsou luxusní, vnějšek i vnitřek auta vypadá rovněž draze, logo se promítá na chodník, uvítací znělka při vlezu do auta… Jako jo, jsou to drobnosti, pro někoho nepodstatné, ale tohle vyzdvihuje auto, protože dnes už kdejaké auto jezdí dobře, a tohle má něco navíc.

Rnews.cz

Za sebe musím říct, že vůz z venku vypadá velmi honosně, až luxusně. Líbí se mi nový designový jazyk Renaultu. Z prvních fotografií mi přišly dost kontroverzní zlaté prvky v náraznících u nejvyšší verze. V reálu vypadají skvěle, určitě bych je chtěl. Líbí se mi i tvar světlometů, jak předních, tak zadních.

Interiér se nesmírně povedl! Renault navrhl interiér, aby vytvořil komfortní kokon (přesně tak to Renault označuje). Tedy důraz na komfort, útulnou atmosféru a u verze Iconic (dříve Initiale Paris) i opravdový Haute Couture, neboli luxus. Pravé lipové dřevo řezané laserem, táhnoucí se od levých dveří přes pás na palubní desce až po pravé dveře. Tohle je až opulence, nádherná opulence.
Sedačky jsou fantastické, přesně jako to Renault u luxusních modelů umí. Jsou bohatě perforované, takže příjemně dýchají. Nastavitelné v širokém rozsahu, proti Zoe dokonce i výškově. Velkou zajímavostí je, že paměť polohy zde není jen u řidiče, ale i spolujezdce.

Obrovský úsměv na tváři mi vykouzlil podvozek samotný. Ideálně nastavené odpružení, které se na dálnici umí krásně houpat, skoro jako u velkého Talismana. Na okreskách krásně drží stopu, minimálně se naklání a je velmi agilní. Hbité reakce podvozku podporuje velmi strmé řízení (2,3 otáčky od dorazu k dorazu). To jak umí elektrický Megane přejet zapuštěný kanál jsem u Renaultu nezažil. Přestože jsou zde R20 kola, nejsou adaptivní tlumiče, tak podvozek zvládá tyhle situace obdivuhodně. Žádné rány do karoserie, za mě asi nejtišší podvozek co Renault kdy měl.

Zcela nový elektromotor, nová platforma, nová ultratenká baterie (11cm na výšku). Nová elektrická kapitola Renaultu. V praxi to funguje výborně. Nejvíce potěší efektivita celého ústrojí. Spotřeba je vynikající. Vždyť trasu z Prahy do Olomouce severní trasou se dá zvládnout za neskutečných 11,9kWh!! Tedy dojezd na plné nabití v reálu kolem 500km, což překračuje údaj výrobce.

Tomáš Devera, Roadblog.cz:

Nový Megane se opravdu povedl. Za sebe bych řekl, že je to auto, které bych si pořídil kvůli tomu, jaké je to auto. Že je to elektromobil by byl příjemný bonus. Díky tenké baterii se sedí na elektromobil nezvykle nízko, sedačky jsou pohodlné, jízda také, auto je úsporné, tiché, bezpečné a moderní. Navíc se mi opravdu líbí. Najdou se i mouchy, jako třeba bezdrátové nabíjení, jen USB-C porty a takový detail, jako nemožnost nastavení audia (mimochodem poprvé Harman Kardon, které hraje skvěle), když využíváte Apple CarPlay nebo Android Auto. To by však mohl vyřešit nějaký update, který v případě tohoto auta přiletí vzduchem. Tak se dá aktualizovat nejen infotainment, ale i veškeré jednotky.

Co se týká ceny, tak i zde platí klasická poučka, že elektromobily stojí vlastně stále stejně, jen se jejich kvalita výrazně zlepšuje.

Dominik Parajka

Renault Megane E-Tech Electric 2023
Plusy: štýlový dizajn so športovou charizmou, kvalitne spracovaný interiér, intuitívny a rýchly infotainment, veľa praktických riešení v interiéri, príjemné jazdné vlastnosti, rýchle AC a DC nabíjanie, tepelné čerpadlo (nízka spotreba energie na kúrenie), veľmi dobrý audiosystém Harman Kardon, super odhlučnenie, ticho na palube

Mínusy: trochu nepraktické otváranie kufra, miestami horšie zrozumiteľné preklady v infotainmente, príliš veľa ovládačov na pravej strane stĺpika riadenia

Adam Václavek, Wikicars.cz

Nový Megane je povedené auto a povedený elektromobil. Pokud by to byly dvě kategorie, je dobrý v obou. Někdo si ho koupí, protože je to prostě hezké, kvalitní a moderní auto. A to, že je to elektromobil, bude bonus. A někdo zase jako skvělý elektromobil. Jak ale asi tušíte, ceny nejsou úplně lidové.

Filip Suchomel, Autodays.cz

Francouzský elektromobil exceluje snad ve všech disciplínách a je velmi obtížné mu cokoliv vytknout. Když půjdeme postupně, tedy od podvozky a jízdních vlastností, potažmo jeho naladění, tak musím jen chválit. Auto je komfortní, dynamické, úsporné a zejména potom velmi tiché, přičemž dá vyniknout skvělému audiu Harman&Kardon. Po stránce infotainmentu a konektivity spojenectvím s Googlem doslova drtí jakoukoliv konkurenci, protože nabízí jedinečný multimediální systém postavený na Androidu, což je prostě “game changer”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *