Policejní Ferrari míří do služby! Kolik stálo a jak bude sloužit?

Ferrari 458 Italia Policie ČR 2022

Policie České republiky má nejnovější přírůstek do své automobilové flotily. A to pěkně rychlý! Stává se jím totiž italský supersport, Ferrari 458 Italia! Kolik policejní Ferrari stálo daňové poplatníky a kde bude sloužit, informuje Týdeník Policie.

Stříbrné Ferrari v typickém policejním zbarvení bude nasazeno proti těm nejagresivnějším řidičům českých dálnic, stejně jako při pronásledování odcizených vozidel nebo při dohledu v místech hlášených tuningových akcích.

„Vozidlo bude sloužit na celorepublikovém útvaru a počítáme s jeho nasazením proti těm nejagresivnějším pirátům českých silnic. Škála úkolů, které vozidlo bude plnit, je skutečně široká,“ uvádí ředitel služby dopravní policie plk. Jiří Zlý. Řídit ho budou jen proškolení policisté.

Levné Ferrari

Daňové poplatníky přitom policejní Ferrari nestálo moc, ve výsledku bylo dokonce levnější než policejní Škoda Scala. Jak je to možné? Tohle Ferrari totiž patří mezi vozidla zabavená jako majetek pocházející z trestné činnosti. Díky tomu tenhle supersport ve výsledku stál jen zhruba 340.000 korun. Veškeré náklady totiž byly spojeny s jeho úpravou pro potřeby služby u dopravní policie. To konkrétně znamená charakteristické policejní zbarvení kombinující stříbrnou a reflexní prvky, stejně jako policejní majáky na střeše. Nechybí ani kamerový systém, radiostanice nebo pistolový systém na měření rychlosti. Vůz vyrobený v roce 2011 měl mimochodem původně červené zbarvení. Na svém kontě má jen asi 2.000 najetých kilometrů. Pohon přitom zajišťuje vidlicový osmiválec o výkonu 416 kW.

„Pokud bych měl uvést jednu z činností, ve které se nám významně daří využívat zákonná oprávnění, tak musím zmínit zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti. Jen za loňský rok jsme takto zajistili majetek v hodnotě necelých 7 miliard Kč a osobně jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme podobně efektivní,“ říká k tomu náměstek policejního prezidenta pro SKPV gen. Tomáš Kubík.

Jen za loňský rok bylo zabaveno necelých 900 vozidel, z nichž většina je následně prodána a z výnosů je pak saturována pachatelem způsobená škoda. Některá vozidla ale zůstávají ve službě Policie. Takových jsou aktuálně stovky, přičemž nejde jen o luxusní vozy, jako je nynější nováček v policejní službě, Ferrari.

Policejní superauta

Supersport v barvách policie přitom není žádná novinka. Italští policisté léta jezdí v Lamborghini, díky oficiální spolupráci s italskou automobilkou. Svými superauty je proslavená i dubajská policie, tam z propagačních důvodů slouží třeba policejní Bugatti. V Anglii zase mají policejní Lotusy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *