Novinky

Nový Citroën C3 se ukáže v roce 2023. Ukáže nový směr značky

Citroën v rámci nově vzniklého koncernu Stellantis je laděn je jako značka cenově dostupných automobilů s avantgardním stylem. Tento charakter se přitom plně projeví u nové generace jeho aut. Ta se již rýsuje, jako první má již v roce 2023 dorazit nový Citroën C3, po němž bude následovat SUV Citroën C3 Aircross druhé generace.

Oba vozy přitom mají mít hodně společného. V první řadě půjde o design, jehož autorem je Pierre Leclerq se svým týmem. Konkrétní plány zatím odhaleny nebyly, mluví se však o inspiraci faceliftovaným SUV C5 Aircross. Nová C-trojka se pak podle všeho ještě více inspiruje světem SUV, jak je dnes v módě napříč segmenty. Zároveň se však bude muset dostatečně odlišit od C3 Aicross, který bude opět městským SUV.

V druhé řadě pak oba vozy segmentu B využijí shodnou techniku. Citroën se zbaví starší platformy PF1, místo níž nasadí architekturu CMP známou z jiných vozů koncernu Stellantis, například z aktuálního Peugeotu 208 a Opelu Corsa. Důvod je zřejmý, CMP umožňuje zástavbu elektrického pohonu, který nový Citroën C3 pro rok 2023 bude muset nabídnout. Evropské emisní normy zkrátka neumožní nic jiného.

Elektrický Citroën ë-C3 zřejmě využije dobře známou techniku v podobě elektromotoru s výkonem 100 kW a baterií s kapacitou 50 kWh. Nabízeny nicméně nadále budou i spalovací motory, nejspíše primárně v podobě benzinového tříválce 1.2 PureTech v různých výkonových verzích. Turbodiesel by pak už vůbec nemusí být nabídnutý.

Na bližší podrobnosti o nové generaci Citroënu C3 si ještě nějaký měsíc počkáme. Jisté je každopádně to, že současná třetí generace C3 má nejvyšší čas na náhradu. Vyrábí se od roku 2016.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *