Valeo bude u nás nadále testovat autonomní vozy. V Milovicích vybuduje nový polygon

Valeo polygon v Milovicích

Společnost Valeo podepsala se Středočeským krajem smlouvu o dlouhodobém pronájmu pozemků v Milovicích na dalších dvacet let. Již v roce 2018 Valeo s krajem uzavřelo memorandum o vybudování polygonu pro autonomní auta a asistenční systémy vozidel na bývalém letišti Milovice-Boží Dar. Jde o plánovanou investici přesahující sto milionů korun, která pomůže k rozvoji inovací na území Středočeského kraje.

Současná nájemní smlouva je platná do 30. srpna 2023. Nově uzavřená nájemní smlouva bude platit od kolaudačního rozhodnutí na stavby, nejpozději však od 1. září 2024 na dobu dvaceti let. V rámci původní smlouvy společnost zmodernizovala zázemí pro testování autonomních technologií. Vybudovala testovací plochu pro testy v nízké rychlosti, například pro zkoušky plně automatizovaného parkování, ale hlavně opravila bývalou ranvej a pojezdové dráhy, které nyní slouží pro testování scénářů ve vysokých rychlostech. To umožňuje testovat funkce automobilů, které se budou vyrábět po roce 2022 a které jsou hodnoceny podle nových pravidel EuroNCAP.

https://youtu.be/9hOb_uszGxE

Nové testovací plochy

Technici budou v Milovicích nejvíce pracovat na testováni systémů tzv. aktivní bezpečnosti v autech. Mezi ně patří adaptivní tempomat, autonomní nouzové brzdění před nečekanou překážkou nebo asistent, který udrží auto v jízdním pruhu na dálnici, když na řidiče dolehne obávaný mikrospánek. Valeo plánuje investovat i do nového testovacího vybavení, do dalších testovacích aut a moderní měřící techniky.

„Dlouhodobá spolupráce se Středočeským krajem nám umožní vložit do zlepšení testovací infrastruktury výrazně více investičních prostředků, díky čemuž budeme moci na milovickém polygonu testovat nejmodernější systémy pro autonomní automobily. To nám umožní vytvořit další vysoce kvalifikované pracovní pozice a zároveň zvýšit prestiž a důležitost nejen českého vývojového centra v rámci skupiny Valeo, ale i celé České republiky v oblasti vývoje autonomních vozidel,” říká Leoš Dvořák, generální ředitel vývojového centra Valeo.

„Chceme významnému investorovi vyjít vstříc a umožnit mu tak posunout rozvoj firmy i samotného území vpřed. Výsledky z nově vybudovaného polygonu budou aplikovány do výroby mnoha automobilek na celém světě a pomohou ke zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích. Rozvoj tohoto území je rozhodně přínosem pro Středočeský kraj na jeho cestě od montovny k mozkovně,“ doplňuje radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).

I nové budovy

Dalším krokem nyní bude vybudování technicko-administrativního zázemí odpovídající 21. století. Valeo na polygonu vybuduje kancelářské zázemí pro testovací inženýry, zázemí pro opravu a přestavbu testovacích aut a na kalibraci senzorů. Dále tu vzniknou nové asfaltové plochy pro další testovací scénáře, plochy pro simulaci povrchů s různou strukturou nebo přilnavostí či simulace městského provozu.

Valeo je jedním z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice. Na šesti svých pracovištích má 4.000 zaměstnanců, z toho přes 2.000 ve Středočeském kraji. Konkrétně v Žebráku nyní vyrábí i chladiče baterií do elektromobilů a vysokonapěťová topná tělesa do jejich klimatizace, zatímco v Rakovníku kromě interiérových ovládacích panelů vyrábí i ultrazvukové senzory, klíčové prvky pro autonomní řízení a automatické parkování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *