Novinky

Peugeot chystá model 4008. Nové SUV-kupé dorazí v roce 2022

SUV-kupé, neboli sportovně střižená SUV, zpropagovalo BMW, dnes jsou ale stále populárnější volbou i mezi mainstreamovými výrobci. Jedno údajně chystá také Peugeot. Má se jmenovat Peugeot 4008 a dorazí v roce 2022. Co dalšího o něm už víme?

Zatím moc ne, protože si francouzská automobilka toto tajemství dobře uchovává. Poprvé se o tomto SUV-kupé začalo ve Francii mluvit na začátku roku, kdy server L’argus poprvé psal o sportovně střiženém crossoveru s technikou nejnovější generace modelu 308. Nyní přípravy vozu nepřímo přiznala i sama automobilka. V továrně v Mylhúzách totiž začala příprava na zahájení výroby blíže nespecifikovaného vozu s interním označením P54. Začalo se tu už s lakováním i montáží prvních předsériových aut, které předcházejí sériové výrobě. Ve Francii přitom mají jasno, právě P54 má být totiž už dříve spekulovaný crossover, nebo SUV-kupé, chcete-li. Model s interním označením P51 je totiž 308 hatchback, P52 odvozené kombi a P53 připravovaný sedan pro čínský trh.

Podle zákulisních zpráv půjde o automobil dlouhý zhruba 4,7 metru, díky čemuž by byl rozměrově asi o půl třídy výše než již prodávaný Renault Arkana. I tak by 4.568 mm model konkurenční automobilky patřil mezi hlavní rivaly novinky Peugeotu. Rozvor pak má být blízko Citroënu C5 X, což by znamenalo jeho délku zhruba 2,8 metru.

Design má přitom přímo navazovat na dnešní 308, s níž mají být hodně podobné čelní partie. To by znamenalo výraznou masku a vcelku agresivní vizáž. Zadní část však už bude odlišná, se zvýšenou stavbou a siluetou SUV-kupé. Shodně koncipovaný má být také interiér. Samozřejmostí je každopádně použití nového loga Peugeotu.

Plug-in hybrid ano, elektro ne

S 308 pak bude logicky sdílena platforma EMP2 v nejnovější evoluci, přizpůsobené zástavbě plug-in hybridního pohonu. Ten by měl hrát v nabídce prim. Mluví se přitom už o možném nasazení nové generace plug-in hybridu s novou generací čtyřválce 1.6 PureTech z vývoje Opelu, stejně jako o tříválci 1.2 PureTech v mildhybridním provedení. Mildhybrid s novou dvouspojkovou převodovkou od Punch Powertrain se každopádně 4008 možná dočká až později, na trh by mohla vstupovat ještě ve známé kombinaci neelektrifikovaného 1.2 PureTech s osmistupňovým automatem Aisin s hydrodynamickým měničem. O příchodu nového plug-in hybridu a mildhybridu se totiž dříve spekulovalo až v roce 2023. Naopak čistě elektrická verze je pro tuto chvíli vyloučena.

Francouzská média pak novinku označují jako Peugeot 4008, toto obchodní označení kdysi používané pro bratra Mitsubishi ASX však zatím stále není potvrzené. Vyloučeno totiž není ani jméno 308 RXH.

Pokud se všechny dosavadní zprávy potvrdí, začne se Peugeot 4008 prodávat někdy na podzim 2022. K odhalení by pak mohlo dojít někdy v létě. Veřejnost by se pak s vozem mohla poprvé oficiálně seznámit na podzimním pařížském autosalonu. Ředitel českého zastoupení Peugeotu Marco Venturini se nechal slyšet, že značka právě pro Paříž chystá nějaké překvapení, což by mohla být právě nová 4008.

Výrobu pro Evropu zajistí závod v Mylhúzách, kde se již vyrábí i aktuální řada 308. Auto se pak bude vyrábět také lokálně, v Číně.

(vydáno 24. října 2021 08:04, aktualizováno 21. ledna 2022 07:38)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *