Nový motor 1.5 FireFly je tu. Debutuje v Jeepu, použije ho i Fiat a Alfa Romeo

Jeep Renegade e-Hybrid 2022

Už loni vyšlo najevo, že automobilka Fiat pracuje na novém zážehovém motoru nazývaném 1.5 FireFly. Nyní konečně míří do prodeje. Jako první se ho dočkaly modely značky Jeep, Renegade a Compass. Počítá se s ním ale také pro Fiat 500X a hlavně napjatě očekávanou Alfu Romeo Tonale.

Konkrétně v Jeepech Renegade a Compass nový agregát rodiny Global Small Engine poskytuje výkon 97 kW a točivý moment 240 Nm. Spolupracuje přitom se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou (7HDT300), která je rovněž nová.

Podle očekávání je tento turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec hybridem, nakonec však nejde o mildhybrid, ale full-hybrid. Jeep mu tak říká e-Hybrid. Spalovací motor totiž doplňuje 48V elektromotor poskytující výkon 15 kW a točivý moment 55 Nm. Jeep přitom zdůrazňuje, že elektromotor dokonce umí pohánět přímo kola, to když je spalovací motor pro snížení spotřeby paliva vypnut. Právě to z něj dělá full-hybrid ve stylu řešení od Hyundaie nebo Toyoty. Na elektřinu přitom jezdí při rozjezdech, při manévrování na parkovišti nebo při jízdě pomalou rychlostí v kolonách.

Nový benzinový čtyřválec o objemu 1469 cm3, vrtáním 71,2 mm a zdvihem 92,2 mm pracuje v úsporném Millerově cyklu pro zvýšenou tepelnou účinnost. Má novou hlavu válců s kompaktní spalovací komorou a využívá vysoký kompresní poměr (12,5:1). Novinkou je také vysokotlaký systém přímého vstřikování, který pracuje až s tlakem 350 barů, variabilní časování ventilů je dvojité. Samozřejmostí je také aplikace řemenového startér-generátoru pro hladší startování spalovacího motoru.

Už dříve vyšlo najevo, že nové 1.5 FireFly má využít konstrukční základ v již dobře známé třináctistovce. Do budoucna se přitom očekává jeho aplikace také v plug-in hybridech. V takovém případě by výkon mohl dosáhnout až hodnoty 206 kW, s níž se počítá třeba pro ostrou verzi připravované Alfy Romeo Tonale.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *