Citroën C5 X (2021-)

Citroën C5 X je model střední třídy představený francouzskou automobilkou v roce 2021 jako náhrada dřívější C5, ukončené na evropských trzích v roce 2017. Automobil chce kombinovat prvky tří světů, robustnost SUV, eleganci sedanů a praktičnost kombíků. Na trh vstupuje jako novinka v nabídce doplňující typické SUV C5 Aircross. V Evropě se začne prodávat na konci roku 2021.

Design poprvé naznačil koncept CXperience z roku 2016, na jehož tvary navazuje silueta C5 X. Přední partie s motivem světlometů ve tvaru tzv. motýlích křídel však navazují na soudobý hatchback C4. Střešní spoiler pak chce vůz opticky prodloužit, dynamice má pomáhat i dlouhá kapota nebo delší zadní převis karoserie než ten přední. Oplastované odběhy se zase inspirovaly světem SUV. Vzdušnosti kabiny má pak pomáhat bohaté prosklení. Zajímavostí přitom je, že 4.805 mm dlouhé auto generální ředitel Citroënu Vincent Cobée navzdory koncepci nenazývá crossoverem, ale dalším vývojovým stádiem sedanu. Za návrhem mimochodem stojí tým šéfdesignéra Citroënu Pierra Leclercqa.

Interiér je minimalistický a nekomplikovaný. Klíčovým motivem je 12″ obrazovka nového multimediálního systému My Citroën Drive Plus a digitální přístrojový štít před řidičem. Automobilka pak slibuje vysokou úroveň pohodlí, díky specifickým komfortním sedačkám nebo díky bohatém vnitřnímu prostoru. Místo vzadu má být dokonce jedno z největších v rámci segmentu.

Jen benziny

Nabídka motorů počítá pouze s dvěma benzinovými motory a jedním plug-in hybridem, jejichž technické detaily, stejně jako objem, automobilka teprve specifikuje. Turbodiesely nabídnuty vůbec nebudou.

Citroën C5 X chce rovněž nabídnout moderní techniku. Nechybí proto infotainment s možností aktualizace vzduchem, head-up displej promítající informace přímo na čelní sklo nebo nový aktivní podvozek Citroën Advanced Comfort. Ten nově kombinuje progresivní hydraulické dorazy s aktivním odpružením.

O výrobu se postará závod v čínském Čcheng-tu, odkud se C5 X bude dovážet i do Evropy. Vedení to vysvětluje logistikou, v Číně je totiž zájem o vozy segmentu D třikrát vyšší než v Evropě. Jméno odkazuje nejen na předcházející C5, ale také na historické modely značky XM nebo CX.

Citroën C5 X: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4805 x 1865 x 1485 x 2785 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 545 litrů
  • Výroba: 2021- (Čcheng-tu, Čína)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *