Toyota Yaris je evropské Auto roku 2021!

Toyota Yaris 2020

Toyota Yaris čtvrté generace slaví. Získala titul evropské Auto roku 2021. Yaris tak v této anketě vyhrál po dvaceti letech, v roce 2000 se z výhry radovala jeho první generace, letos čtvrtá. Výsledky ankety byly jako tradičně oznámeny na ženevském výstavišti Palexpo, tentokrát však výhradně online a nikoliv den před zahájením ženevského autosalonu, jehož letošní ročník byl zrušen.

Jde přitom o první automobil v historii ankety, který se vyrábí na území českého státu. Letos se totiž Yaris začne vyrábět také v Kolíně (v dřívějším TPCA), tamější produkce kvůli pokrytí poptávky doplní výrobu ve francouzském Valenciennes.

Yaris v anketě zvítězil s 266 body. S mírným náskokem tak porazil Fiat 500e (240 bodů) a Cupru Formentor (239 bodů), která se dlouho držela v čele. Škoda Octavia nakonec v bodování skončila až pátá, nejvíce bodů ji však udělili porotci třeba z Česka, Rakouska a Švédska.

Favoritem letošního ročníku se zdál Volkswagen ID.3, elektromobil, který chce být jakýmsi Broukem, když hodlá demokratizovat elektromobilitu pro široké vrstvy jako kdysi Brouk demokratizoval samotný automobil. Nakonec však skončil těsně pod stupni vítězů.

O vítězi v anketě rozhodovala odborná porota složená z 59 automobilových novinářů z 22 evropských zemí. Český zástupce je jediný, je jím Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil Revue. Ten dal nejvíce bodů Octavii, sedm.

Anketu evropské Auto roku 2021 podobně jako jiné akce uplynulé doby ovlivnila pandemie koronaviru. Vyhlášení výsledků muselo probíhat výhradně online. Tentokrát navíc nedošlo na tradiční skupinové testování nominovaných automobilů v Dánsku a Francii, v rámci nichž porotci postupně vybírají vítěze. Místo toho si musel každý porotce nominovaná auta vyzkoušet ve své domovské zemi.

Evropské auto roku 2021: Výsledky
PořadíModelBody
1.Toyota Yaris266
2.Fiat 500e240
3.Cupra Formentor239
4.VW ID.3224
5.Škoda Octavia199
6.Land Rover Defender164
7.Citroën C4143
Zdroj: COTY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *