Nové Volvo EX30 se rýsuje. Co čekat od městského SUV?

Volvo do budoucna věří elektromobilům, na něž se chce postupně přeorientovat. Do roku 2030 hodlá švédská automobilka prodávat jen elektrovozy. Nová generace těchto aut přitom již nastupuje. Jako první debutovalo rodinné Volvo EX90, následovat má model z opačného konce spektra nabídky. Co už víme o chystaném malém SUV, kterému se předběžně říká EX30?

O příchodu dosud nejmenšího modelu Volvo se spekuluje už několik měsíců, při představení nové EX90 jej přitom nepřímo potvrdilo i samo vedení automobilky. V rámci debutu EX90 se totiž ukázala i silueta zcela nového auta připravovaného pro rok 2023, kterým je s velkou pravděpodobností právě Volvo EX30.

Naznačený automobil je rovněž SUV, přičemž přebírá stylistické motivy nového vlajkového SUV. Konkrétně je řeč o vertikálně orientovaných koncových světlech, s obdobnou grafikou.

Elektromobil s délkou 4,3 metru

Jméno Volvo EX30 je každopádně ještě nejisté. Automobilka tento název má registrovaný, zároveň by logika alfanumerického označení odpovídala připravovanému městskému SUV. Zároveň si však Volvo nechalo registrovat také jméno EX40 nebo XC20, které by rovněž mohly být použity pro malé SUV.

Základem podle zákulisních zpráv bude platforma Sustainable Experience Architecture (SEA) vyvinutá mateřským Geely, která byla uvedena již ve Smartu #1. Ta by zároveň naznačovala délku novinky okolo 4,3 metru a možnost produkce v Číně. V rámci strategie Volva bude EX30 elektromobil. Baterie zatím neznámé kapacity by měly postačit pro dojezd až 440 km na jedno nabití.

Volvo EX30 (ať už se tak jmenovat bude, či ne) se světu představí v roce 2023, na trh ale pravděpodobně vstoupí až rok nato. Pokud půjde skutečně o městské SUV segmentu B, půjde o unikát na trhu. Audi, BMW ani Mercedes takový model nenabízí, Alfa Romeo ho teprve chystá, v podobě malého SUV přezdívaného Brennero.

DB

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *