Autosalon Mnichov 2021: Kudy do bavorské metropole?

Letošní ročník německého autosalonu IAA je za rohem. Veletrh léta pořádaný ve Frankfurtu nad Mohanem se poprvé přesouvá do Mnichova, který vsadí na novou koncepci. IAA 2021 tak má být spíše veletrhem mobility než klasickým autosalonem. I proto se veletrh letos oficiálně jmenuje IAA Mobility. S tím však souvisí i odlišná prezentace, kdy se značky budou prezentovat nejen na výstavišti, ale také v centru Mnichova. A to mnoho zájemců bude lákat, a tak je na čase si říct, jak se do Mnichova dostat?

I přes novou koncepci bude stále nejlepším výchozím bodem mnichovské výstaviště (Messe Munchen), kde bude zajištěno parkování pro návštěvníky. Pořadatelé přitom zdůrazňují i 80 míst s nabíječkami pro elektromobily či plug-in hybridy.

Do Mnichova autem

Adresa výstaviště je Am Messeturm, 81829 München, pro českého návštěvníka je pak výhodou, že se nachází na kraji bavorské metropole. Z Prahy je to sem ani ne 400 kilometrů, navíc celou dobu po dálnici, a tak cesta zabere jen asi čtyři hodiny.

Z tuzemské metropole se do Mnichova snadno vydáte po dálnici D5, směrem na Plzeň a následně Rozvadov. V Německu se držíte na dálnici A6, až ke křižovatce u Pfreimdu, kde odbočíte na dálnici A93 směr Mnichov. Ta vás po odbočení A9 dovede až k Mnichovu. Zde najedete na okruh A99, odkud by vás k výstavišti již měly navigovat ukazatele.

Z jižních Čech pak směrem od Pasova můžete přijet po dálnici A94, která vede přímo kolem výstaviště. Výhodou německých dálnic je každopádně fakt, že pro osobní automobily jsou nadále zdarma, a tak nemusíte řešit nákup dálniční známky nebo elektronického mýtného.

Do centra už snadno

Z výstaviště se pak už snadno dostanete do centra města, kde se konají prezentace pod širým nebem. Výstaviště, tzv. část Summit totiž s centrem Mnichova, tzv. částí Open Space, spojí tzv. Modrá Linka. Přejet můžete buď autobusem nebo metrem (linka U2), případně na 12 kilometrů dlouhé trase využít některý z nabízených automobilů. Vystavovatelé totiž nabídnou možnost přejezdu mezi výstavištěm a centrem Mnichova v některém z prezentovaných aut. V tomto směru už jsou potvrzeny třeba vodíkové BMW iX5 Hydrogen nebo elektromobily Audi Q4 e-tron, Dacia Spring a Porsche Taycan Cross Turismo.

V centru města pak budou automobily vystaveny na několika místech. Na náměstí Königsplatz uvidíte stánek Fordu nebo Polestaru, na ulici Arcisstraße se zase bude prezentovat Dacia nebo čínská značka Wey. Max-Joseph Platz bude vyhrazen domácímu BMW, Wittelsbacherplatz zase Audi a Porsche. Platz an der Feldhalle zase bude reprezentovat Smart a Mercedes-Benz.

Vstupné a covidová opatření

V zásadě jsou tyto výstavní prostory přístupné zdarma. Zároveň si však můžete připlatit za vstup na speciálně vyhrazené plochy. Ve dnech 7. až 9. září tato možnost vyjde na 20 eur (online, na místě 22 eur). Přes internet lze lístky koupit přímo přes stránky výstavy IAA.de. Od pátku 10. do neděle 12. září však tato vstupenka stojí 25 eur (respektive 27 eur na místě). Pro studenty činí jednodenní vstupné 10 eur při nákupu online, respektive 12 eur při nákupu na místě.

Kvůli covidovým opatřením přitom lze online koupit jen jednu vstupenku na osobu (výjimkou je rodinné vstupné). Na místě pak navíc musíte počítat s tím, že do zpoplatněných částí budou vpuštěni jen návštěvníci, kteří jsou naočkováni proti covidu, otestováni, případně nemocí v nedávné době prošli. Na výstavišti a speciálně vyhrazených plochách pak bude povinné nosit respirátor třídy FFP2.

Vstupenka přitom od pátku 10. září zajistí i vstup do prostorů Summitu, tedy výstaviště. Zároveň umožní využívat mnichovskou hromadnou dopravu a dopředu se prostřednictvím mobilní aplikace přihlásit k testovací jízdě s některým z nabízených aut. Zajistí také výhodu u vybraných partnerských podniků, jako je sleva do muzea BMW nebo různé bonusy ve vybraných hotelech.

Do Mnichova letadlem či vlakem

Návštěvníci autosalonu Mnichov 2021 samozřejmě mohou k příjezdu zvolit i hromadnou dopravu. V případě jízdy vlakem dojedete na mnichovské centrální nádraží, odkud vás na výstaviště odveze metro (linka U2), k výstupu pak můžete použít zastávky Messestadt West nebo Messestadt Ost. Do centra se pak dostanete z nádraží různými linkami, a to už za 10 minut. K naplánování cesty přitom slouží speciální webová stránka, dostupná v angličtině nebo němčině. Dojít ale můžete i pěšky. Právě na centrální nádraží vás případně doveze i autobus, pokud zvolíte z Česka nabízené linky FlixBusu nebo RegioJetu.

Pokud do Mnichova přiletíte letadlem (přímé spoje z Prahy zajišťuje Lufthansa), můžete k přejezdu na výstavní plochy využít speciálního autobusu. Ten bude mít zastávky před Terminálem 1 i 2, případně u Munich Airport Center. Cesta přitom zabere asi 45 minut. Možností je i přejetí vlakovými linkami S1 nebo S8 na centrální vlakové nádraží v Mnichově, odkud pak na výstaviště můžete pokračovat již zmíněným metrem, linkou U2, případně pěšky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *