Lada Niva Travel (2020-)

Lada Niva Travel Offroad 2020

Lada Niva Travel je ruský offroad vyráběný pod tímto označením od roku 2020. Automobil vyvinula již v devadesátých letech ruská automobilka AvtoVAZ pod interním označením VAZ 2123. Na plnohodnotný rozjezd sériové výroby však neměla dostatek financí, a tak se od roku 2002 prodával pod označením Chevrolet Niva, výrobu přitom ve spolupráci s americkou automobilkou zajišťoval AvtoVAZ, ve společném podniku. Když se však Chevrolet v roce 2019 zbavil svého podílu v joint-venture GM-AvtoVAZ, rozhodl se AvtoVAZ tento vůz dále nabízet se znaky Lady.

Lehce pozměněný pětidveřový automobil se začal prodávat v roce 2020 pod jednoduchým označením Lada Niva. Už za pár měsíců se však dočkal výrazné modernizace, spolu s čímž byl přejmenován na Ladu Niva Travel. Tak se odlišil od Lady Niva Legend, dosud prodávané jako Lada 4×4 (interně VAZ 2121). Právě od roku 2006, kdy práva na užívání legendárního označení Niva získal Chevrolet.

Lada Niva Travel se dočkala výrazné přídě, díky čemuž působí moderněji a agresivněji než dosavadní model. Vůz se dočkal i výraznějších blatníků nebo nových koncových světel z diod. Novinkou pak byl příchod verze Offroad. Ta byla ještě více přizpůsobena jízdě v terénu, a to díky ke střeše vyvedenému sání nebo nelakovaným dílům karoserie.

Naopak k úpravám pod kapotou v rámci přejmenování z Chevroletu na Ladu nedošlo. Niva je tak nadále poháněná vpředu podélně uloženou zážehovou sedmnáctistovkou o výkonu 58,5 kW, kombinovanou s pětistupňovou manuální převodovkou. Nechybí ani stálý pohon všech kol s uzávěrkou diferenciálu. Samotný základ je přitom sdílen s Ladou Niva Legend, jejíž historie se datuje do roku 1977.

Lada Niva Travel je primárně určena pro Rusko a okolní země, díky nezávislým dovozcům však lze pořídit také na českém trhu. Automobil se vyrábí v továrně značky v domovském Toljatti. I po letech jde o jedno z nejprodávanějších automobilů na ruském trhu.

Lada Niva Travel: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4056 x 1800 x 1690 x 2450 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 320 litrů
  • Výroba: 2020- (Toljatti, Rusko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *