Lexus RZ se odhalí v roce 2022. Máme první fotky

Lexus RZ 2021


Lexus dlouhá léta podporuje hybridní pohon, v dlouhodobém horizontu však nejvíce věří vodíkovému pohonu. Dnešní trend elektrifikace je ale neúprosný, a tak se i Lexus musí přizpůsobit a postupně rozšiřuje nabídku modelů s vyšší úrovní elektrifikace, tedy plug-in hybridů a elektromobilů. Nyní se v tomto směru rýsuje zcela nový model, Lexus RZ, který dorazí v roce 2022. Už teď však máme jeho první snímky. Automobilka je odhalila na představení svých budoucích plánů. Ke kompletnímu odhalení dojde 20. dubna 2022.

První snímky vozu následovaly jen krátce na to, co automobilka první upoutávkou odhalila přípravy takového automobilu. Od té doby víme, že půjde o SUV podobné koncepce jako Toyota bZ4X, respektive jako u jeho bratra Subaru Solterra. Bude se jednat také o crossover, zřejmě segmentu C. Použije přitom nový stylistický jazyk vyhrazený elektromobilům Lexus. Ten si uchová výrazně tvarovanou příď, avšak logicky se zaslepenou maskou. Bude ji však dominovat velké logo Lexusu.

Zatímco konkurenti rychle rozšiřují svoji nabídku elektrovozů, pro Lexus to bude teprve druhý vůz s čistě elektrickým pohonem, po kompaktním SUV UX 300 e. Lexus nicméně chystá rozmach takových automobilů, RZ je součástí plánů značky mít do roku 2030 bateriový elektromobil ve všech klíčových segmentech. Do roku 2030 navíc Lexus nově hodlá v Evropě prodávat výhradně elektrovozy, do roku 2035 pak má prodávat pouze elektromobily také z globálního pohledu.

Novinka však už vznikne výhradně jako elektroauto (UX 300 e je odvozeno od výchozího SUV se spalovacím motorem pod kapotou), díky využití platformy eTNGA. Tu vyvinul koncern Toyota právě pro potřeby elektřinou poháněných automobilů.

Unikátní technika

Lexus si však tuto architekturu, poprvé představenou v Toyotě bZ4X, přizpůsobí svým požadavkům. Konstruktéři předem mluví o vyšší tuhosti konstrukce nebo použití lehčích elektromotorů, stejně jako o dalších úpravách přizpůsobených charakteru luxusní značky.

Chybět nebude ta nejmodernější technika, vyladěná dle Lexusu. Konkrétně jde o řízení bez mechanické vazby (to nabízí i Toyota bZ4X) nebo speciální pohon všech kol neustále sledující dění pod koly a okamžitě reagující na aktuální jízdní podmínky. Systém z auta dokáže udělat předokolku i zadokolku, a to během pouhého mrknutí oka, což spolu s řízením bez mechanické vazby povede k osobitým jízdním vlastnostem.

Zda bude výkon odpovídat Toyotě bZ4X zatím nevíme, musíme si tak počkat, zda i Lexus RZ použije ústrojí s elektromotorem vpředu se 150 kW nebo dvojicí elektromotorů pro pohon všech kol a kombinovaný výkon 160 kW. Zatím prezentované provedení se každopádně jmenuje Lexus RZ 450 e.

I přes zveřejnění prvních snímků bližší informace o novince zatím nevíme. Více se však dozvíme koncem dubna 2022, kdy se nový Lexus RZ oficiálně představí.

(vydáno 14. prosince 2021 09:06, naposledy aktualizováno 5. dubna 2022 19:12)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *