Nová Škoda Kodiaq II pro rok 2023 se ukáže už tento týden! Už tušíme design

Škoda Kodiaq 2023 skica

Škoda pro rok 2023 chystá důležité novinky ve své nabídce. Zaměří se přitom na své největší modely, které dorazí v nové generaci. Jedním z nich bude nová Škoda Kodiaq. Už o ní známe první informace, víme, kdy se představí, kdy se začne vyrábět a co od ní čekat.

Mladoboleslavská automobilka již potvrdila, že Kodiaq druhé generace bude představen 4. října 2023. Někdy v té době se odhalí také nová Škoda Superb. Výroba nového Kodiaqu následně začne během roku 2024.

Motory pro nový Kodiaq

Oba vozy budou mít podle všeho hodně společného. Nabídnou nadále spalovací motory, konkrétně mild-hybridy, benzinové jednotky, turbodiesely i plug-in hybridy. Využijí tudíž zřejmě dále inovovanou platformu MQB evo.

Automobilka už oficiálně potvrdila nasazení nové generace plug-in hybridu. Ten nově použije benzinový čtyřválec 1.5 TSI (110 kW), šestistupňovou dvouspojkovou převodovku a baterie s kapacitou 25,7 kWh pro dojezd kolem 100 km v čistě elektrickém režimu na jedno nabití. Systémový výkon plug-in hybridu pak činí 150 kW. Tato technika by se přitom měla objevit také v nabídce příštího Superbu, který určitě nabídne také mild-hybridní provedení.

Dále jsou potvrzeny dva benzinové a dva dieselové motory. Základem je mild-hybrid 1.5 eTSI (110 kW), nad nímž stojí 2.0 TSI (150 kW), turbodiesely zastupuje 2.0 TDI ve verzích se 110 kW a 142 kW. Všechny spalovací jednotky standardně spolupracují se sedmistupňovým DSG, zážehový dvoulitr a silnější TDI se pak spoléhají na pohon všech kol.

Naopak s elektrickým pohonem v případě nového Kodiaqu nepočítejme. Škoda chystá svébytný rodinný model pro sedm s elektrickým pohonem, který dorazí do roku 2026. Vyjde přitom zřejmě z letošního konceptu Vision 7S. Elektrický Kodiaq by tak neměl smysl, aby takové novince nekonkuroval.

Design evolucí předchůdce

Design nového Kodiaqu navrhuje tým Olivera Stefaniho. Zatím ho naznačují první zveřejněné nákresy a špionážní snímky maskovaných prototypů. Potvrzují, že půjde o evoluci předchůdce, na něž novinka přímo naváže.

Nový designérský jazyk Modern Solid má být poprvé plně aplikován až v roce 2024, pro nové kompaktní SUV Elroq s elektropohonem. Až na něm by se mělo objevit i nové logo Škody.

Víme však, že nový Kodiaq výrazně povyroste. Délka se natáhne o úctyhodných 61 mm, což má primárně zvětšit prostor pro cestující. Mezi hlavní prvky vozu patří příď s výraznými tvary, hranaté podběhy kol a Matrix-LED přední světlomety.

Nová Škoda Kodiaq: Interiér

Interiér se zase spolehne na nový centrální dotykový displej měřící 12,9″ a „chytrou“ kombinací manuálních a digitálních ovládacích prvků. na středové konzoli bude trojice otočných ovladačů, třeba pro nastavení klimatizace. Celková koncepce kabiny pak bude hodně podobná jako u Superbu čtvrté generace, odlišností však budou třeba výdechy ventilace a jejich vertikální orientace. Druhou řadu sedadel lze posouvat a pružný upevňovací prvek zajišťuje pořádek v zavazadlovém prostoru.

Cena Škody Kodiaq druhé generace je zatím ve hvězdách. Nízká nicméně nebude. Automobilka se nechala slyšet, že nechce nabízet laciné vozy, ale auta s dobrým poměrem hodnoty a ceny.

Výrobu bude mít na starosti závod v Kvasinách, stejně jako v případě první generace Kodiaqu. V souvislosti se zahájením sériové výroby novinky Škoda Auto do kvasinské továrny investuje 12 milionů eur. Ty souvisí hlavně s plánovanou produkcí plug-in hybridní verze. Sériová produkce nového Kodiaqu odstartuje v roce 2024, už letos však v Kvasinách vznikají první předsériové kusy. Z montážní linky bude do budoucna sjíždět každý den až 410 vozů Kodiaq druhé generace.

Nová Škoda Kodiaq pro rok 2023 je součástí budoucích plánů mladoboleslavské značky. Ty počítají hlavně s expanzí na poli elektromobility. Do roku 2026 Škoda představí hned čtyři taková nová auta, malý elektromobil, kompaktní SUV, kombi a velký rodinný model. Jedním z nich bude model známý jako Elroq, druhý zase sériová verze konceptu Vision7S.

Nová Škoda Kodiaq (2023): Rozměry a další základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4758 x 1864 x 1657 x 2791 mm
  • Objem kufru: až 910 litrů
  • Výroba: 2023- (Kvasiny, Česká republika)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *