Mercedes-Benz CLE je tu! Co nové CLK pro rok 2023 odhaluje?

Mercedes-Benz CLE 2023

Mercedes-Benz dnes pracuje hlavně na rozšíření své palety elektřinou poháněných modelů, nezapomíná však ani na konvenční řady. Navíc i v tomto směru pracuje na úplných novinkách. Nyní se jedna taková odhaluje. Jmenuje se Mercedes-Benz CLE. O co jde?

Jak z názvu vyplývá, CLE je vyplnění mezery mezi třídami CLA a CLS. Na rozdíl od nich však nejde o „čtyřdveřové kupé“, ale o kabriolet a kupé, jak jsme už dopředu věděli. Nový Mercedes-Benz CLE totiž jako jediná řada nahrazuje dřívější kupé a kabriolety třídy C a třídy E, které se už přímých nástupců nedočkají. Kvůli klesajícímu zájmu o tyto druhy aut Mercedes redukuje nabídku takových modelů. Místo S kabriolet a AMG Roadster je tu nová generace roadsteru SL, kupé a kabriolety tříd C a E nahrazuje právě nová třída CLE.

Rozměrově novinka částečně odpovídá třídě C, rozvor 2.865 mm se totiž s modelem střední třídy shoduje. S délkou 4.850 mm je však delší než typická kupé střední třídy, což má zajistit více prostoru na zadních sedadlech. Ostatně je o 164 mm delší než dřívější C kupé a dokonce také o 15 mm delší než dřívější E kupé. 

Svým způsobem se tak jedná o nástupce někdejšího CLK, jen se jménem odpovídajícím dnešní logice jmen modelů Mercedesu. Z automobilky pak už před premiérou zaznívaly hlasy, že na základě reakcí klientů stávajících modelů bude novinka luxusnější než dosavadní C kupé a zároveň sportovnější než dřívější E kupé.

V mnoha ohledech jde o C kupé

Design v některých aspektech navazuje na třídu C, hlavně řešením předních partií. Dlouhá kapota nicméně odpovídá typickým kupé, zatímco záď s opticky koncovými světly zase připomíná elektromobily značky.

Také interiér CLE svou koncepcí navazuje na dnešní C-Klasse. To znamená vertikálně orientovanou obrazovku multimediálního systému MBUX, s úhlopříčkou 11,9″, která doplňuje 12,3″ digitální přístrojový štít.

CLE i s šestiválcem

Stejně jako u třídy C najdeme i v útrobách CLE platformu MRA2 s motorem podélně vpředu a pohonem zadních kol. V tomto směru má však CLE blíže třídě E, protože podobně jako ona nabídne také šestiválec, ve formě vrcholné varianty.

Základem je nicméně benzinový čtyřválec CLE 200 se 150 kW, který je dostupný i s pohonem všech kol. Alternativou k němu je dvoulitrový turbodiesel CLE 220 d (145 kW). Zájemci o silnější jednotku mohou zvolit dvoulitrové CLE 300 4Matic se 190 kW nebo rovnou třílitrový šestiválec CLE 450 4Matic naladěný na 280 kW.

Všechny jednotky jsou standardně spárovány s devítistupňovým automatem, přičemž jde o mild-hybridy. Do budoucna dorazí také zatím blíže nespecifikovaný plug-in hybrid.

Vrcholná verze od AMG pravděpodobně převezme ústrojí z 63 S E Performance, což by znamenalo dvoulitrový plug-in hybrid.

Standardem je sportovní podvozek, za příplatek však lze objednávat natáčení zadní nápravy pro větší agilitu i manévrovatelnost.

Mercedes-Benz CLE se začne prodávat ještě v roce 2023. Jako první na trh v listopadu vstoupí kupé, kabriolet bude následovat v roce 2024. Otevřené verze totiž teprve bude oficiálně odhalen, přestože Mercedes už ukázal její první fotografie. Výrobu zajistí továrna Mercedesu v Brémách.

Mercedes-Benz CLE: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 4850 x 1860 x 1428 x 2865 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 420 litrů
  • Výroba: 2023- (Brémy, Německo)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *