Mitsubishi Colt se vrátí v roce 2023. Jako brácha Clia

Mitsubishi Colt 2023

Mitsubishi oznámilo, že se po bezmála 10 letech v Evropě vrátí do klasické evropské třídy malých vozů (segment B). Jejím zástupcem bude pětidveřový hatchback Mitsubishi Colt nové generace, jehož premiéra se má odehrát 8. června 2023. Uvedení na český trh je pak konkrétně v plánu v říjnu 2023. V tuto chvíli se zdá, že v nabídce doplní hatchback Space Star, model na pomezí tříd miniaut a malých vozů.

Automobilka totiž při oznámení této novinky uvedla, že nový Colt se v nabídce zařadí vedle modelu Space Star, již dříve odhaleného nového ASX a plug-in hybridního Eclipse Cross PHEV. Mitsubishi tak výrazně rozšíří pokrytí klíčových segmentů evropského trhu v rámci značky Mitsubishi. Ještě nedávno se přitom zdálo, že Mitsubishi se z Evropy možná postupně stáhne.

Nakonec ale tomu tak nebude, díky spolupráci s aliančním partnerem, Renaultem. Právě ten se postará o vývoj a výrobu dvou nových modelů. Nové Mitsubishi Colt využije techniku Renaultu Clio, zatímco náhrada za Mitsubishi ASX je bratr Renaultu Captur. V obou případech je základem platforma CMF-B.

Konkrétně Colt bude mít hodně blízko Cliu siluetou karoserie, jak naznačují postupně zveřejňované snímky chystaného auta. Příď se podle všeho odliší jinou maskou, vycházet přitom bude z chystaného faceliftu Clia. Záď pak ozdobí nápis Mitsubishi.

Colt převezme také hybridní pohon Clia. Konkrétně Mitsubishi mluví o nabídnutí hybridu s kombinovaným výkonem 105 kW s atmosférickou šestnáctistovkou, známou z Clia. K dispozici bude však také tříválcový 1.0 MPI s 49 kW a přeplňovaný tříválec 1.0 MPI-T s 67 kW. Vůz se pak bude vyrábět v tureckém závodě Bursa patřícím Renaultu.

Nová modelová nabídka osobních vozů značky Mitsubishi tak bude od roku 2023 na evropských trzích zahrnovat hatchbacky a modely SUV, včetně elektrifikovaných pohonů.

Hned 16 novinek za pět let

Colt nové generace je součástí strategického plánu Mitsubishi pro následující léta. Během pěti let tři diamanty uvedou 16 nových modelů, z toho devět elektroaut. Ne všechny však dorazí i na evropské trhy. Mezi chystanými vozy je vedle nového hatche také nástupce L200 se spalovacími motory nebo blíže nespecifikovaný pick-up s elektropohonem. Dorazit mají i SUV či MPV, zřejmě pro asijské trhy, stejně jako elektromobil vyvinutý ve spolupráce s Renaultem a Nissanem.

Označení Colt, vůbec poprvé použité v roce 1962, se pyšní dlouhou tradicí, která zahrnuje bezpočet generací převážně kompaktních modelů prodávaných po celém světě. Název se tak postupně stal jedním z nejznámějších modelových označení vozů značky Mitsubishi. V Evropě se mezi lety 2004 a 2014 prodalo přes 400.000 kusů modelu Colt poslední generace, vyráběných i přímo v tomto regionu.

(vydáno 6.4.2022 9:54, naposledy aktualizováno 4.4.2023 18:40)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *