NovinkyVideo

Nissan Micra nahradí elektromobil. Máme jeho první snímky

Nissan je velký propagátor elektrifikovaného pohonu, ostatně vždyť jako první automobilka kdysi nabídl první globálně prodávaný elektrovůz, první generaci Leafu. Do budoucna se tak hodlá zaměřit právě na elektrovozy, stejně jako na hybridy. Týká se to rovněž další budoucnosti malého modelu Nissan Micra, ten totiž bude nahrazen elektromobilem.

Elektřinou poháněný nástupce Micry je vyvíjen v rámci nové strategie celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, jehož je japonská automobilka součástí. Ta počítá s užšími vazbami mezi jednotlivými značkami s tím, že vždy jeden subjekt bude mít na starosti vývoj techniky také pro ostatní partnery, stejně jako výrobu.

A právě to se týká i náhrady za Nissan Micra. Tu si sice japonská automobilka navrhne sama. Automobil ale bude vyrábět Renault ve svém budovaném centru elektromobilů, ElectriCity ve Francii, francouzská značka navíc zajistí také vývoj. Základem se přitom stane platforma CMF-BEV určená pro malé elektromobily. Konkrétně ji nástupce Nissanu Micra bude sdílet třeba s chystaným Renaultem 5. Oba vozy dle šéfa Renaultu Lucy de Mea budou sdílet 80 % svých komponentů, což Nissanu pomůže snížit vývojové náklady o významných 40 %.

Architektura je navržena tak, aby poskytla dojezd až 400 km na jedno nabití. Navíc má být o třetinu levnější než základ dnešního Renaultu Zoe a o 10 % energeticky úspornější.

„Toto je skvělý příklad přístupu aliance „inteligentního odlišení se“. Jsem si jist, že tento nový model, který následuje po naší ikonické Micře, poskytne našim zákazníkům v Evropě další vzrušení,“ říká o chystané novince provozní ředitel automobilky Ashwani Gupta.

Netradiční tvary

I přes podobnost komponentů bude design nového Nissanu hodně svébytný, byť v siluetě spřízněnost s bratrským Renaultem 5 najdeme. První skica naznačila odvážné tvary ve stylu Nissanu Juke, hlavně z hlediska kulatých světel vpředu i vzadu. Takovou koncepci následně potvrdil i koncept Nissan 20-23 ze září 2023, naznačující podobu tohoto vozu. Odmyslete si sportovní doplňky studie a máte nástupce Micry.

Kdy ale novinka dorazí, nevíme, stejně jako její jméno. Nabízí se ale příchod v roce 2024, kdy má rovněž debutovat Renault 5 s tou samou technikou.

Nový nejlevnější Nissan

Nissan toho o nástupci Micry zatím moc neprozradil. O novince říká, že Micru nahradí v její roli nejdostupnějšího modelu značky v Evropě. Půjde o elektromobil, přičemž Nissan ho nazývá kompaktním vozem – to však nutně nemusí znamenat, že půjde o zástupce nižší střední třídy. Každopádně to má znamenat, že dnešní Micra je poslední dostupná se spalovacími motory.

Příchod nového „kompaktního“ elektroauta jako náhrady za Micru je součástí expanze nabídky takových vozů. Do roku 2023 značka hodlá v Evropě prodávat výhradně elektromobily s tím, že všechny od nynějška nově uvedené modely na evropských trzích budou elektrické. Loni Nissan začal prodávat elektrický crossover Ariya, je tu i elektrická verze dodávky Townstar. Navíc se mluví o tom, že Leaf nahradí crossover.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *