Nissan Micra nahradí elektromobil. Máme jeho první snímky

Nissan je velký propagátor elektrifikovaného pohonu, ostatně vždyť jako první automobilka kdysi nabídl první globálně prodávaný elektrovůz, první generaci Leafu. Do budoucna se tak hodlá zaměřit právě na elektrovozy, stejně jako na hybridy. Týká se to rovněž další budoucnosti malého modelu Nissan Micra, ten totiž bude nahrazen elektromobilem.

Elektřinou poháněný nástupce Micry je vyvíjen v rámci nové strategie celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, jehož je japonská automobilka součástí. Ta počítá s užšími vazbami mezi jednotlivými značkami s tím, že vždy jeden subjekt bude mít na starosti vývoj techniky také pro ostatní partnery, stejně jako výrobu.

A právě to se týká i náhrady za Nissan Micra. Tu si sice japonská automobilka navrhne sama. Automobil ale bude vyrábět Renault ve svém budovaném centru elektromobilů, ElectriCity ve Francii, francouzská značka navíc zajistí také vývoj. Základem se přitom stane platforma CMF-BEV určená pro malé elektromobily. Konkrétně ji nástupce Nissanu Micra bude sdílet třeba s chystaným Renaultem 5. Oba vozy dle šéfa Renaultu Lucy de Mea budou sdílet 80 % svých komponentů, což Nissanu pomůže snížit vývojové náklady o významných 40 %.

Architektura je navržena tak, aby poskytla dojezd až 400 km na jedno nabití. Navíc má být o třetinu levnější než základ dnešního Renaultu Zoe a o 10 % energeticky úspornější.

„Toto je skvělý příklad přístupu aliance „inteligentního odlišení se“. Jsem si jist, že tento nový model, který následuje po naší ikonické Micře, poskytne našim zákazníkům v Evropě další vzrušení,“ říká o chystané novince provozní ředitel automobilky Ashwani Gupta.

Nový nejlevnější Nissan

Nissan toho o nástupci Micry zatím moc neprozradil. O novince říká, že Micru nahradí v její roli nejdostupnějšího modelu značky v Evropě. Půjde o elektromobil, přičemž Nissan ho nazývá kompaktním vozem – to však nutně nemusí znamenat, že půjde o zástupce nižší střední třídy. Každopádně to má znamenat, že dnešní Micra je poslední dostupná se spalovacími motory.

První skica pak naznačuje odvážné tvary ve stylu Nissanu Juke, hlavně z hlediska kulatých světel vpředu i vzadu. Celková silueta pak dokazuje, že půjde o hatchback a nikoliv SUV. Kdy ale novinka dorazí, nevíme, stejně jako její jméno. Nabízí se ale příchod v roce 2024, kdy má rovněž debutovat Renault 5 s tou samou technikou.

Příchod nového „kompaktního“ elektroauta jako náhrady za Micru je součástí expanze nabídky takových vozů. Letos Nissan začne prodávat elektrický crossover Ariya. Navíc se mluví o tom, že Leaf nahradí crossover.

(vydáno 28. leden 2022, 6:10, aktualizováno 6. února 2023 19:07)

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *