Nové Formule 1 pro rok 2022: Jak vypadají modely Ferrari a dalších?

Aston Martin Formule 1 2022

Letošní sezona Formule 1 je za dveřmi, a tak jednotlivé týmy začaly představovat své nové monoposty pro nadcházející závody. Díky novým pravidlům se nové modely Formule 1 pro sezonu 2022 zásadně liší od loňských monopostů. Co o nových monopostech prozradily jednotlivé týmy?

Monoposty Formule 1 pro rok 2022 prošly zásadní úpravou díky novým technickým pravidlům. Ty původně měly vstoupit v platnost už loni, pandemie koronaviru je ale odsunula právě na letošní sezonu. Pravidla každopádně byla navržena primárně s cílem lepšího závodění. Mají umožnit jezdit monopostům blíže sobě, což má vést k těsnějším soubojům a většímu počtu předjížděcích manévrů. Úprava monopostů tak má řešit dnešní situaci, kdy monopost ztrácí přítlak při blízké jízdě za jiným. Konkrétně jde o 35 % přítlaku jízdy 20 metrů za jinou formulí a dokonce o 47 % při jízdě 10 metrů za jinou formulí. Nově tato ztráta přítlaku má činit jen čtyři procenta při jízdě 20 metrů za jiným monopostem a 18 % při jízdě 10 metrů za jiným monopostem.

Haas VF-22

Tým Haas byl 4. února první, kdo podobu nové Formule 1 pro sezonu 2022 oficiálně ukázal. Nebylo divu, Haas obětoval sezonu 2021, aby se mohl soustředit právě na příchod letošních nových pravidel a tím snížil své náklady. Pravdou ale je, že odhalený monopost prozradil jen zbarvení formule oficiálně pojmenované VF-22. Šéf týmu Gunther Steiner ostatně připustil, že skutečný monopost se od toho na zveřejněných snímcích bude v lecčems lišit. Stáj zkrátka nechtěla odhalit své karty moc brzy.

Na monopostu Haas VF-22 pracuje tým bývalého inženýra Ferrari Simona Resty v „detašovaném“ oddělení v italském Maranellu. Jezdecká sestava pak zůstává stejná jako loni, Micka Schumachera opět doplní Nikita Mazepin, jehož otec tým sponzoruje prostřednictvím společnosti Uralkali. I proto Haas opět využije zbarvení ruské vlajky, přestože jde o původem americký tým.

Red Bull RB18

Také stáj loňského mistra světa Formule 1, Maxe Verstappena, byla při odhalení svého nového monopostu tajemná. Red Bull RB18 rovněž nehodlal odhalit veškerá svá tajemství předčasně, a tak nejdůležitější odhalenou novinkou byl nový titulární sponzor. Tím se stala softwarová společnost Oracle. Nově se tak stáj jmenuje Oracle Red Bull Racing, podle zákulisních zpráv podepsaná dohoda počítá s pětiletým partnerstvím, které stáji přinese 500 milionů dolarů (v přepočtu 10,6 miliardy korun podle aktuálního kurzu).

Maxovi Verstappenovi i letos bude dělat týmového kolegu Sergio Peréz. Šéf stáje Christian Horner má logicky ambice opět bojovat o mistrovský titul, zároveň však přiznává, že změna pravidel je velkou neznámou, a tak letos má hrát velkou roli vývoj monopostu v průběhu sezony.

Aston Martin AMR22

Aston Martin se 10. února stal prvním týmem, který fakticky představil skutečný nový monopost Formule 1 pro ročník 2022. Zároveň však i britská stáj nadále vůz vyvíjí, a tak před prvními oficiálními testy možná dojde ještě k nějakým úpravám. Už den po představení přitom monopost poprvé jezdil, a to během natáčení prezentačního videa na okruhu v Silverstonu. Stáji bylo umožněno ujet 100 kilometrů před oficiálními testy, což ale Aston Martinu umožňuje nasbírat první data.

Také Aston Martin pro rok 2022 jezdeckou sestavu nemění, v kokpitu stroje oficiálně pojmenovaného AMR22 budou jezdit Sebastian Vettel a Lance Stroll, syn majitele týmu. Stáj každopádně bude chtít zapomenout na loňskou nepovedenou sezonu, kdy její výsledky ovlivnila pravidla upravující podlahu monopostu. Do budoucna má přitom velké plány, Aston Martin buduje novou továrnu.

Mclaren MCL36

Skutečný monopost pro sezonu 2022 ukázal v pátek 11. února také McLaren, a to v rámci prezentace týmu pro letošní sezonu, v níž bude britská značka závodit také v zámořské sérii Indy Car a šampionátu elektrických offroadů Extreme E. Zároveň však tým při premiéře přiznal, že ne všechny komponenty byly na premiéře ukázány, také McLaren tak ještě hodlá na svém monopostu pracovat ještě v průběhu testů.

Jezdecká sestava McLarenu pro rok 2022 zůstává shodná jako v uplynulé sezoně. Po svém boku tak nadále budou závodit Daniel RIcciardo a Lando Norris s tím, že druhý jmenovaný krátce před startem sezony prodloužil svoji smlouvu s McLarenem až do roku 2025.

AlphaTauri AT03

V pondělí 14. února představil během digitální premiéry svůj vůz tým AlphaTauri, sesterská stáj Red Bull Racing, kdysi známá jako Torro Rosso, respektive Minardi. Tým opět vsadil na modro-bílou kombinaci, stejně jako na shodnou jezdeckou sestavu, jako v roce 2021. Pierra Gaslyho tak doplní japonský mladí Júki Cunoda.

Alpha Tauri v sezoně 2021 skončila šestá mezi týmy, o příčku lépe než o rok dříve, a tak by ráda na úspěch navázala. Šéf týmu Franz Tost si nicméně uvědomuje, že skutečnou sílu ukážou až první oficiální předsezónní testy.

Williams FW44

Williams byl dalším týmem v pořadí, který představil nový monopost Formule 1 pro rok 2022. Jmenuje se oficiálně Williams FW44 a vedle nových tvarů podle nových technických pravidel odhalil také nové zbarvení. Nadále využívá modrou barvu, klíčovým sponzorem se stal výrobce baterií Duracell.

Williams přitom patří mezi jen tři týmy, které letos měnily jezdeckou sestavu. Nicholase Latifiho doplní Alex Albon, který loni místo ve Formuli 1 nenašel. Pro letošní rok nahradil George Russella, který se přesunul k týmu Mercedes. „Nemáme mnoho dní do našeho prvního závodu, a tak musíme rychle pochopit, které oblasti vozu jsou silné a kde musíme provést vylepšení,“ prohlásil právě Albon během natáčecího dne na okruhu Silverstone.

Ferrari F1-75

Napjatě očekávaný nový monopost stáje Ferrari oficiálně debutoval 17. února 2022. Jde již o 68. monopost postavený maranellskou značkou pro tuto motoristickou disciplínu. Specialitou je nový odstín červené, vyvinutý ve spolupráci s Ferrari Style Centre, vzniklý na oslavu letošního 75. výročí od založení automobilky Ferrari. Na to ostatně odkazuje i jméno nové formule pro ročník 2022.

Tvary logicky odpovídají novým pravidlům, sama automobilka zdůrazňuje nový nižší nos nebo tvarování kapotáže motorového prostoru, pro co nejlepší aerodynamiku. Ferrari zároveň přiznalo, že i s ohledem na nová technická pravidla související s udržitelnějším palivem zásadně upravilo také pohonnou jednotku. Přistoupilo přitom až k odvážným technickým řešením. Po­díl no­vých kom­po­nent spa­lo­va­cí­ho mo­to­ru je ve srov­ná­ní s před­cho­zí sezónou údajně je­den z nej­vyš­ších za po­sled­ní roky. Za volantem pak stejně jako loni budou jezdit Carlos Sainz a Charles Leclerc. Jako rezervní jezdci budou sloužit Antonio Giovinazzi a Mick Schumacher, zatímco Robert Shwartzman bude hrát roli testovacího pilota.

Mercedes-AMG W13

V pátek 18. února svůj nový monopost představil i jeden z hlavních adeptů na vítězství v šampionátu, stáj Mercedes. Ta přistoupila k zásadní změně, svoji formuli 1 opět zbarvila do stříbrného hávu, přesně ve stylu „stříbrných šípů.“ Technici přitom přiznali, že v rámci technických změn došlo také k výrazné modernizaci pohonné jednotky, a to nejen kvůli tankování udržitelnějšího paliva.

V týmu zůstává Lewis Hamilton, který se v zimní přestávce na čas odmlčel a nedával o sobě vědět na sociálních sítích, což vedlo k domněnkám, zda neukončí závodní kariéru, po zklamání po loňské prohře v boji o mistrovský titul. Na prezentaci vozu se však Hamilton nechal slyšet, že o konci kariéry neuvažoval. Nově mu pak bude dělat kolegu nadějný George Russell, který vystřídal Valtteriho Bottase. 

Alpine A522

Tým Alpine (někdejší Renault) svůj monopost Formule 1 pro sezonu 2022 představil jen krátce před předsezónními testy v Barceloně. Nový stroj se jmenuje Alpine A522 a vedle nových tvarů podle nových technických regulí zaujal i svým zbarvením. Dominantním se totiž stala růžová barva, podle nového titulního sponzora, firmy BWT, v předchozích letech spjaté s Aston Martinem (respektive dřívějším Racing Pointem). Právě z Aston Martinu přišel i nový šéf týmu Otmar Szafnauer, který se podle všeho neshodl s Lawrencem Strollem. Na zdůraznění nového partnerství přitom v prvních dvou závodech sezony budou monoposty týmu právě převážně růžové, ve zbytku sezony budou především modré, což je tradiční barva značky Alpine.

Jezdecká sestava se naopak nemění, Fernando Alonso i Esteban Ocon zůstávají. Rezervním jezdcem pak bude Oscar Piastri, vítěz loňské sezony Formule 2 a člen Alpine Academy.

Alfa Romeo C42

Jako první monopost sezony 2022 debutoval ten od stáje Alfa Romeo, představený 27. února. Vsadil na poutavé barevné zbarvení, opět kombinující bílou a červenou v duchu titulního partnera, firmy Orlen. Kryt motoru zdobí nápis Alfa Romeo v retro fontu, nechybí ani nápis Tonale připomínající nedávný debut tohoto nového SUV. Tvary se přizpůsobily novým technickým regulím, projekt měl na starosti technický ředitel Jan Monchaux.

Jezdecká sestava týmu je přitom úplně nová. Z Mercedesu přišel Valtteri Bottas, který má předávat zkušenosti čínskému mladíkovi Kuan-jü Čouovi, který je nováčkem Formule 1 a zároveň první Číňan v F1. Rezervním jezdcem však zůstává Robert Kubica.

Formule 1 v roce 2022: Týmy a jezdci
TýmMotorJezdci (startovní číslo)
Alfa Romeo RacingFerrariValtteri Bottas (77)
Kuan-jü Čou (24)
Alpha TauriRed BullJúki Cunoda (22)
Pierre Gasly (10)
AlpineRenaultFernando Alonso (14)
Esteban Ocon (31)
Aston MartinMercedesSebastian Vettel (5)
Lance Stroll (18)
FerrariFerrariCharles Leclerc (16)
Carlos Sainz Junior (55)
HaasFerrariNikita Mazepin (9)
Mick Schumacher (47)
McLarenMercedesDaniel Ricciardo (3)
Lando Norris (4)
MercedesMercedesGeorge Russell (63)
Lewis Hamilton (44)
Red Bull RacingRed BullMax Verstappen (33)
Sergio Peréz (11)
WilliamsMercedesAlexander Albon (23)
Nicholas Latifi (6)
Zdroj: Týmy Formule 1

(vydáno 11. února 2022 07:31, aktualizováno 28. února 2022 21:18)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *