Renault Koleos HC (2016-)

Renault Koleos s interním označením HC je druhá generace středně velkého SUV francouzské značky, vyráběná pro Evropu od roku 2017. Už rok předtím se však vůz prodával na vybraných trzích Asie, Austrálie nebo Jižní Ameriky. Oproti předchozímu stejnojmennému modelu vůz narostl, a tak se před jeho premiérou spekulovalo o přejmenování na Renault Maxthon. K tomu ale nakonec nedošlo. V Jižní Koreji se pak vůz prodává jako Renault Samsung QM6.

Design automobilu z pera Alexise Martota navázal na tehdejší stylistický směr značky. Příď tudíž definovala charakteristicky tvarovaná maska s velkým logem Renaultu s navazujícími světlomety, doplněné o charakteristické kly diod denního svícení.

Základem modelu se stala alianční platforma CMF ve verzi C/D vyvinutá ve spolupráci s Nissanem pro velké modely. Konkrétně ji Renault Koleos HC sdílí s Nissanem X-Trail (T32), s nímž se shoduje i rozvor 2.705 mm. Na rozdíl od X-Trailu je však k dispozici výhradně pětimístné provedení, bez možnosti třetí řady sedadel. Na technický základ Nissanu pak odkazuje i použití bezstupňové převodovky.

Použitá architektura zajišťuje možnost zástavby pohonu všech kol. Systém od Nissanu umožňuje jízdu s pohonem jen přední nápravy, jinak se automatika sama postará o to, která náprava bude sepnuta. Do rychlosti 40 km/h je pak možné naplno sepnout mezinápravovou spojku a jet s rozdělenou silou v poměru 50:50 mezi nápravy.

Postupné inovace

Do prodeje Koleos na českém trhu vstoupil s dvěma turbodiesely. Základní 1.6 dCi (96 kW) doplnil 2.0 dCi (128 kW). Časem se však nabídka proměnila. V rámci faceliftu z roku 2019 se Koleos dočkal nové generace motorů Blue dCi. Místo šestnáctistovky dorazil 1.7 Blue dCi (110 kW), dvoulitr pak nahradil modernější 2.0 Blue dCi (140 kW).

Tehdejší facelift také lehce proměnil design. Maska se stala výraznější, světlomety byly nově standardně diodové, změnou prošla také koncová světla. Vnitřek pak vsadil na hodnotnější materiály.

K další modernizaci došlo pro modelový rok 2021, kdy se tzv. Koleos fáze 2 se dočkal nových diodových světlometů, stejně jako jiných koncových světel. Turbodiesel 2.0 Blue dCi pak lehce oslabil 135 kW, zatímco ze zážehových motorů byl nově nabídnut čtyřválec 1.3 TCe (116 kW).

Renault Koleos: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4673 x 1843 x 1667 x 2705 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 498 litrů
  • Výroba: 2016- (Pusan, Jižní Korea)

Ohodnoťte Renault Koleos i vy, v diskuzi pod článkem:

Renault Koleos

0

Design

0.0/5

Technika

0.0/5

Jízdní vlastnosti

0.0/5

Cena

0.0/5

Celkový dojem

0.0/5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *