Slovenská výroba závodu Kia se propadla. Hybridy však už tvoří pětinu produkce

Kia Motors Slovakia 2020

Kia Motors Slovakia vyrobila ve slovenském závodě v Tepličce nad Váhom v roce 2020 celkově 268.200 automobilů. Počet vyrobených vozidel byl o 22 % nižší než v rekordním roce 2019. Pokles výroby byl způsoben pandemií nového typu koronaviru a jejími negativními dopady na automobilový průmysl.

Více než polovinu (54 %) závodem vyrobených automobilů v roce 2020 tvořilo SUV Sportage, které má letos dorazit v nové generaci. Zbývající část tvořila modelová rodina Ceed. Nejvíce vyráběným modelem byla klasická pětidvéřová karosářská verze tohoto modelu těsně následovaná crossoverem XCeed. Elektrifikované modely Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid a XCeed Plug-in Hybrid tvořily téměř 8 % a mild-hybridní verze modelů Sportage a Ceed představovaly 11,9 % všech vyrobených vozidel.

„Máme za sebou náročný rok 2020. I navzdory všem obtížím a nástrahám se nám podařilo vyrobit 268.200 vozů a téměř 275 tisíc motorů. Jsem velmi rád, že i novinky jako crossover XCeed a elektrifikované plug-in hybridní modely si našly své příznivce. Věřím, že celková situace se v roce 2021 zlepší a budeme pokračovat v investicích s cílem zlepšit naši konkurenceschopnost,“ říká Seok Bong Kim, prezident Kia Motors Slovakia.

Rok 2020 byl však ve slovenském závodu Kie také ve znamení investic a modifikace výrobních linek. Během pravidelné zimní odstávky se díky instalaci robotů zvýšila automatizace na lakovně a byla realizována úprava linek na svařovně. Hlavním cílem investic bylo zvyšování konkurenceschopnosti, modernizace výrobního procesu, snižování nákladů a zvyšování efektivity výroby. Během čtyř měsíců se na motorárně č. 2 uskutečnila dlouhodobě plánovaná modifikace linek. Šlo o investici o objemu více než 70 miliónů eur, díky které Kia Motors Slovakia vyrábí od podzimu 2020 zážehové agregáty nové generace.

Také výroba motorů se propadla

V roce 2020 vyrobila Kia Motors Slovakia celkem téměř 275 tisíc motorů. Ve srovnání s rokem 2019 činil pokles výroby hnacích agregátů téměř 37 %. Podíl benzínových motorů byl 57 %. Téměř polovina vyrobených hnacích jednotek byla použita do automobilů vyrobených v Tepličce nad Váhom. Do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v českých Nošovicích putovalo asi 42 % vyrobených motorů. Zbývající vyrobené agregáty byly exportovány do závodů v Turecku a Indii.

Výraznější změny nezaznamenala Kia Motors Slovakia mezi zeměmi kam nejvíce exportuje své automobily. V loňském roce vozidla nejčastěji směřovala do Velké Británie, následovalo Německo, Rusko, Španělsko a Polsko. Do žebříčku deseti největších exportních zemí se dostalo i Turecko, kam bylo vyvezeno dvaapůlkrát více automobilů než v předchozím roce. Na domácím slovenském trhu zůstalo necelých 5 tisíc vyrobených automobilů Sportage a Ceed.

I přes globální pandemii se v roce 2020 zvýšil evropský prodej modelové rodiny Ceed o 4,1 % na 114 759 kusů. Ceed se stal v minulém roce nejprodávanějším modelem značky Kia v Evropě. Zvýšený zájem o rodinu Ceed následuje po úspěšném zavedení nových plug-in hybridních variant modelů Ceed Sportswagon a XCeed. Stále populární SUV Sportage a druhý model vyráběný v Kia Motors Slovakia si udržuje pozici třetího nejprodávanějšího modelu Kia v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *