Novinky

Nové Subaru Forester pro rok 2024 je tu! Co o sobě prozradilo?

Subaru Forester přijíždí pro rok 2024 ve své nové, již šesté generaci. Krátce po uniknutí prvních snímků vozů se nový Forester představuje na právě probíhajícím autosalonu v Los Angeles. Jako první se Subaru Forester nové generace začne prodávat na americkém trhu, kdy dorazí na český trh, zatím není jasné.

Již dříve uniklé snímky poprvé naznačily mnohé změny. Vůz na fotografiích se od současného Foresteru v lecčems liší. Přední část se vyznačuje výraznou mřížkou chladiče, která přechází do kompaktních LED světlometů, čímž vytváří efekt integrované masky. Jiné přitom není jen řešení předních partií i zádě, s opticky propojenými koncovými světly, ale také třeba boční prosklení. Terénním schopnostem pomáhá slušná světlost s hodnotou 220 mm.

Proměnil se také interiér. Subaru pokračuje v koncepci s vertikálně orientovanou dotykovou obrazovkou multimediálního systému, která zabírá většinu středového panelu. Má úhlopříčku 11,6″, stejně jako stejné řešení v dnešním Outbacku nebo Crosstreku, který na trh dorazí jako náhrada za XV.

Základ poskytuje univerzální platforma Subaru Global Platform, stejně jako u předchůdce. Byla však dále inovována, díky čemuž je o 10 % tužší. Vyšší tuhost a zároveň nižší hmotnost zajišťuje mimo jiné konstrukce se silnějšími svary a dodatečným lepením. Výsledkem mají být nejen lepší jízdní vlastnosti, ale třeba i nižší hlučnost.

Přijde i Forester Hybrid

Na americkém trhu se nový Forester začne v roce 2024 prodávat s benzinovým čtyřválcem typu boxer o objemu 2,5 litru známým z Outbacku, který v tomto případě poskytuje 132 kW. Standardně je spárovaný s CVT převodovkou Lineartronic a pohonem švech kol, jak je u dnešních Subaru zvykem.

Do budoucna se ale počítá také s hybridním pohonem. Není přitom vyloučeno, že pohonné ústrojí bude převzato od Toyoty, s níž Subaru dlouhodobě spolupracuje. Mluví se totiž o tom, že nový Forester použije hybridní ústrojí Toyoty, respektive jeho komponenty. Pod kapotou by totiž logicky měl pracovat motor typu boxer, jak je pro Subaru typické. Zřejmě půjde o dvoulitrový benzinový čtyřválec.

Nové Subaru Forester se prezentuje jako automobil modelového roku 2025. Na severoamerickém trhu se nicméně začne prodávat na jaře 2024. Příchod na český trh však ještě nějakou dobu potrvá, Evropa má u značky nižší prioritu, a tak není vyloučeno, že nový Forester k nám dorazí až v roce 2025. Do té doby se dozvíme také jeho ceny.

Subaru Forester: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 4655 x 1829 x 1730 x 2669 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 838 litrů (dle amerických norem)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *