Volkswagen California T6.1 (2019-)

Volkswagen California T6.1 2022

Volkswagen California generace T6.1 je obytný automobil z dílny německé značky, který se prodává od roku 2019. Jedná se součást rodiny T6.1, která dále čítá modely Multivan, Caravelle a Transporter. De facto jde o rozsáhle modernizovanou verzi rodiny T6.

Automobil se světu poprvé oficiálně představil na podzim 2019, na tehdejší Caravan Salon show v německém Düsseldorfu. Provedené změny se dotkly všech oblastí vozu, přičemž největší důraz konstruktéři kladli na dosažení ještě větší praktičnosti. I nadále však byly dostupné tři úrovně, tradičně nazvané Beach, Coast a Ocean.

Stylovější a praktičtější

Vnější design s výraznější modernější tváří zdobenou světlomety navazujícími přímo na masku chladiče odpovídal ostatním zástupcům rodiny T6.1. Uvnitř se novinkou stal příplatkový digitální přístrojový štít nebo zvětšené obrazovky multimediálních systémů. Vrcholem se stal Discover Pro s 9,2“ dotykovým displejem.

Co s týče praktičnosti, změny se odehrály hlavně v zadní, obytné části vozu. Kuchyňský kout byl přepracován, když jej ozdobily nové hliníkové kliky dvířek, tlačítka pro otevření kuchyňského vybavení jako lednička, sporák a dřez. Specialitou se staly i dvě USB zdířky pro dobíjení různých zařízená. Měnila se též zadní skříňka. Řešení dosud tvořené žaluziemi pak nahradily nově navržené posuvné dveře, jiné jsou i dřevěné dekory použité na skříňkách.

Myslelo se též na pohodlnější spánek. Matrace v horní části dostala nově odpruženou základnu, zatímco dolní dvojité lůžko bylo nově možné přeměnit na pohovku. Vylepšeny byly i „závěsy“ chránící spící posádku před slunečními paprsky, které by měly poskytovat uvnitř ještě větší tmu než dříve.

Důležitou novinkou se stal též zcela nový ovládací panel pro hlavní funkce vozu, včetně příplatkové elektricky ovládané výsuvné střechy. Dřívější monochromatický displej nahradila barevná dotyková obrazovka, která poskytuje více funkcí. Vedle budíčku systém umí ukázat úroveň náklonu karoserie, což usnadňuje například parkování v kempu.

Nabídka motorů vsadila výhradně na turbodiesel 2.0 TDI v různých výkonných verzích, se 110 kW a 150 kW. Možností je dvouspojková převodovka DSG nebo pohon všech kol.

Volkswagen California T6.1: Základní technická data

 • Délka x šířka x výška x rozvor: 4904 x 1904 x 1950 x 3000 mm
 • Objem zavazadlového prostoru: ?
 • Výroba: 2019 (Hannover, Německo)

One thought on “Volkswagen California T6.1 (2019-)

 1. Volkswagen California T6.1 Beach 2.0 TDI (150 kW) DSG 2022
  Obytné automobily v posledních letech zažily neskutečný boom, díky své nezávislosti na okolí a svobodě pohybu si během pandemie koronaviru našly množství nových fanoušků. O to víc se dnes v době rozšířené nabídky ukazuje, kolik zkušeností má s těmito vozy Volkswagen. Její California je už léta tradiční součástí nabídky, přičemž postupem let se nadále zlepšuje. To jsem si uvědomil při testu VW California T6.1 v základní verzi Beach.

  Zatím poslední reinkarnace „tradiční“ Californie (dnes je tu i větší Grand California na bázi Crafteru i menší Caddy California) je model T6.1 na základech stejnojmenné řady T, která pro leckoho bude ten nejvhodnější bydlík, který seženou.

  Tradiční předností Volkswagenu California je jeho univerzálnost, což pro Californii T6.1 nadále bezesporu platí. Rozměry zůstávají vcelku kompaktní (potřeba jen dávat pozor na výšku 1950 mm, zda se vejdete do podzemních garáží), a tak lze s vozem klidně jezdit i při každodenním použití, bez zásadních kompromisů. Díky vysokému posazu a bohatému prosklení je totiž z auta skvěle vidět, a tak manévrování s Californií je jednodušší, než by leckdo očekával.

  Při kempování si pak uvědomíte, jak je VW California T6.1 chytře navržena. Šikovný je displej u stropu pro ovládání hlavních funkcí vozidla, třeba elektricky výsuvného stanu na střeše. V tom se mimochodem pohodlně vyspí i dva dospělí, stejně jako na dolním rozkládacím lůžku. Obě místa jsou navíc nečekaně pohodlná. Stejně tak na displeji můžete sledovat náklon karoserie, to když řešíte kempování někde ve svahu. Chytré jsou i „závěsy“, aby uvnitř byla při spaní tma, stejně jako vtipně ukrytý plynový vařič u zadní lavice nebo lednička, která je hezky po ruce. Jen je potřeba zmínit, že mnohé tyto prvky jsou u testovaného provedení Beach za příplatek, což při konfiguraci vozidla podle svých představ může jeho konečnou cenu vyšponovat hodně vysoko. Právě vysoká cenovka bývá dlouhodobě nevýhoda (jedna z mála) Californie.

  Plusem je i dostatek vnitřního prostoru. Posuvná zadní lavice umožní zajistí dostatek místa pro posádku, stále hodně prostoru je tu v kufru i pro zavazadla. Jen víko se začleněnými židličkami a stolečkem je hodně těžké, a tak jeho elektrické dovírání je praktickou nutností.

  Navíc je California T6.1 vlastně pohledným automobilem. Ve zkoušené edici Edition v rudé barvě Fortana s černými doplňky je jinak typicky konzervativní VW zajímavě šmrncovní. I palubní deska je ještě ten typický Volkswagen, s jednoduchým, ale příkladně intuitivním rozvržením, v němž nic nehledáte dlouho. Sedadlo řidiče je pak příkladně pohodlné i na dlouhé cesty, které s obytňákem budou majitelé (nebo zákazníci půjčoven karavanů) nepochybně pravidelně absolvovat.

  Nejen na dlouhých cestách se pak hodí zkoušený turbodiesel 2.0 TDI s 150 kW, což je nejvýkonnější motor v nabídce Californie. Síly už má více než dost, a tak si umí poradit i s rozpohybováním naloženého automobilu. Motor je kultivovaný a tichý, čemuž však u testovaného kousku pomáhal i příplatkový akustický paket se zesílenými skly. Příkladné je i chování DSG, rozjezdy jsou možná trochu pomalejší, než se přeplňovaný agregát nadechne k životu, pak už ale funguje obstojně. Změna převodu je pak naprosto hladká. Spotřeba se pak v dlouhodobém horizontu pohybuje okolo 7,5 l/100 km, což je vzhledem k velikosti a síle motoru úžasná hodnota. Ve městě nebo na dálnici ale počítejte s tím, že se přiblíží 10litrové hranici. Právě na dálnici se ukazuje, že je lepší jezdit 120km/h tempem, při rychlosti 130 km/h už je znatelný šum větru vanoucí kolem vysoké karoserie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *