Novinky

Nový Volkswagen California T7 odhalen: Má plug-in hybrid a moderní prvky

Volkswagen pracuje na zcela nové generaci svého oblíbeného obytného modelu California, který vznikne na bázi modelu Multivan T7. Světu se poprvé ukazuje ve formě konceptu blízké sériové verzi na letošním veletrhu Caravan Salon v německém Düsseldorfu. Na trh nový Volkswagen California T7 dorazí v roce 2024.

Základem novinky je vcelku logicky Multivan T7 v prodlouženém provedení, což znamená délku okolo 5.173 mm a základ v podobě platformy MQB, primárně určené pro osobní auta. S tou souvisí možnost plug-in hybridního pohonu, který California T7 rozhodně nabídne. Opět zřejmě ve formě kombinace 1.4 TSI s elektromotorem o kombinovaném výkonu 160 kW. Díky této možnosti má nabídnout tichý a ekologický pohon nejen při pohybu po kempech. Výhodou vlastních baterií plug-in hybridu je navíc možnost takřka neomezené energie pro 12V elektrický systém vlastních spotřebičů tohoto obytného auta.

Šikovnější kabina

Už ze zveřejněných skic vyplynuly typické prvky Californie, v podobě vyklápěcí střechy, s možností spaní ve stanu, nebo střešní markýzy, což následně potvrdil i odhalený koncept. Jeho zajímavostí je dvojice bočních posuvných dveří – stávající Californie je mívaly jen na jedné straně. To u konceptu znamená možnost střešní markýzy na obou stranách vozidla pro více relaxačního prostoru, ale také snazší přístup ke kuchyňce. Ta je díky tomuto řešení nově přístupná také zvenku. Posunula se totiž více dozadu, což uvolnilo prostor pro nástup z obou stran vozidla. Její součástí je pak indukční deska i plynový sporák, stejně jako chladnička a dřez.

Přední sedadla jsou opět otočná o 180°, výhodou je elektronická parkovací brzda, usnadňující manipulaci se sedadlem řidiče – manuální páka předchůdce se často pletla. Uvolnilo to navíc prostor mezi předními sedadly. Ty zadní jsou lehčí a snadno vyjmutelné, což podporuje univerzální charakter Californie. Ta za běžného dne může být využita jako auto pro každý den a jako obytňák může sloužit jen v případě potřeby. Se samostatnými sedadly lze hýbat, přičemž zároveň slouží jako základ postele.

Uvnitř nechybí ani speciální „tablet“ pro ovládání obytných funkcí, jako je teplota klimatizace, osvětlení, výsuvná střecha s dalším lůžkem a další prvky.

Výrobu novinky zajistí závod divize Volkswagen Užitkové vozy v Hannoveru.

Koncept VW California T7 se představuje v rámci oslav 35 let od uvedení první generace Californie, která vznikla v roce 1988 na bázi tehdejší T3. Od té doby Volkswagen více než 260.000 obytných automobilů s označením California. Expanze nastala hlavně v posledních letech, kdy i díky rozšíření nabídky bylo od roku 2019 prodáno na 175.000 vozů California. Dnes totiž existuje nejen výchozí California (na bázi Multivanu T6.1), ale také větší Grand California se základem v Crafteru a menší Caddy California. Navíc je v plánu i čistě elektrická ID.California, se základem v ID.Buzz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *