Ženevský autosalon 2022 se rýsuje. Má termín a registruje účastníky

Autosalon Ženeva 2019

Ženevský autosalon se v uplynulých dvou letech nekonal, v roce 2022 by se však mohl konečně opět vrátit. Organizátoři spustili registraci vystavovatelů a zveřejnili i termín konání. Autosalon Ženeva 2022 by se měl konat mezi 17. až 27. únorem 2022.

To znamená, že se nadcházející ročník autosalonu v Ženevě bude konat v dřívějším termínu, než bylo v posledních letech zvykem. Dosud poslední ročníky se pravidelně konaly na začátku března. Jako již tradičně budou první dva dny vyhrazeny novinářům, 19. února se výstaviště Palexpo otevře návštěvníkům.

„Odesláním balíčků nabídkových řízení nyní oficiálně zahajujeme organizaci ženevské autoshow 2022. Se svým týmem se můžeme jen těžko dočkat, až představíme náš koncept vystavovatelům a následně veřejnosti. Opravdu doufáme, že zdravotní situace a odpovídající politické předpisy týkající se covidu-19 nám umožní uvést jej do života,“ komentoval zahájení příprav ženevského autosalonu 2022 generální ředitel pořadatelské organizace Sandro Mesquita. Vystavovatelé přitom měly čas do poloviny července, aby se na akci registrovali.

Bližší podrobnosti teprve budou zveřejněny, už teď je však jisté, že 91. ročník autosalonu v Ženevě projde evolucí. Co přesně to bude znamenat, je zatím ve hvězdách, i zkušenosti z jiných výstav ale naznačují, že doba tradičních autosalonů končí a místo nich přicházejí veletrhy mobility, na nichž jsou prezentovány i další druhy přepravy. To se však Ženevy týkat nemá, organizátoři zdůrazňují, že automobily nadále zůstanou v centru pozornosti.

Stellantis bude chybět, stejně jako BMW

Stejně tak se teprve dozvíme, které automobily budou na ženevské autoshow 2022 prezentovány. V říjnu 2021 však pořadatelé oznámili první vystavovatele. Podle dostupných informací se budou na ženevské autoshow 2022 prezentovat vybrané značky koncernu VW Group, jako mateřský Volkswagen, SEAT, Cupra nebo Škoda. Naopak Lamborghini nebo Bentley mají chybět. Italská automobilka už dříve dala najevo, že s účastí na autosalonech už nepočítá a raději se hodlá prezentovat jiným způsobem, na jiných, komornějších akcích.

Stejně tak má chybět BMW, které chce raději vsadit na domovský autosalon IAA v Mnichově, nebo koncern Stellantis. To by znamenalo, že v Palexpu tentokrát neuvidíme tradiční značky jako Opel, Citroën, Peugeot nebo Fiat. Stejně tak má chybět Ford, který ženevský autosalon vypustil už v minulosti. Na odpověď Mercedesu o účasti pak pořadatelé ještě čekají.

Naopak výrobci superaut jako Koenigsegg, Rimac nebo Bugatti zastoupeni budou. Celkově pořadatelé slibují na 60 vystavovatelů, což je sice málo proti zlaté éře ženevského autosalonu, v dnešní době svázané problémy s covidem nebo nedostatkem čipů, je to však údajně slušné číslo.

Autosalon Ženeva 2022: Předběžný seznam vystavovatelů
Audi, Bugatti, Cupra, Fisker, Koenigsegg, Renault, Rimac, SEAT, Singer, Škoda, Volkswagen

Návrat po dvou letech

Ženevský autosalon byl léta důležitou výstavou, na které automobilky vystavovaly své klíčové novinky. Na rozdíl od jiných velkých autoshow v Evropě (v Paříži či Frankfurtu) navíc ani tolik nebojoval s nezájmem vystavujících. Ročník 2020 však bohužel musel být zrušen, a to jen pár dnů před jeho zahájením. Důvodem byla tehdy začínající pandemie koronaviru. Organizátoři byli z bezpečnostních důvodů nuceni akci zrušit, na základě tehdy zahájených vládních opatření by se mohla konat jen v omezených podmínkách, na což odmítli přistoupit. Švýcarsko totiž tehdy zakázalo veškeré hromadné akce s účastí nad 1.000 osob.

Kvůli setrvávající pandemii se nakonec ženevský autosalon nekonal ani v roce 2021. V létě 2020 pořadatelé vysvětlovali, že vystavovatelé potřebují čas, aby se z pandemie koronaviru vzpamatovali. Sami organizátoři ale hlásili finanční potíže. Navíc se mluvilo o tom, že automobilky stejně neměly o ročník 2021 velký zájem. Pořádání takového podniku v těžké době byl dost nejistý, což vzhledem k finančním nákladům na účast na takovém autosalonu automobilky odrazovalo. Dosavadní pandemická situace přitom ukazuje, že by se dost možná Ženeva letos stejně ani konat nemohla. Tak snad už to v roce 2022 bude lepší a ženevské výstaviště opět otevře své dveře milovníkům automobilů.

Ženevský autosalon 2022: Základní informace

  • Termín konání: 17. až 27. února 2022
  • Novinářské dny: 17. a 18. února 2022
  • Dny pro veřejnost: 19. až 27. února 2022
  • Místo konání: Výstaviště Palexpo, Route François-Peyrot 30, Le Grand-Saconnex, Švýcarsko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *