Audi vstupuje do Formule 1! Bude to se Sauberem

Audi Formule 1 showcar

Očekávané se stává skutečností. Značka Audi vstupuje do světa Formule 1. Čtyři kruhy potvrdily vstup do F1 od roku 2026, kdy v platnost vstoupí nová technická pravidla, znamenající příchod nových pohonných jednotek. Právě nový motor pro Formuli 1 hodlá ingolstadtská značka prostřednictvím divize Audi Sport vyvinout.

„Motoristický sport je nedílnou součástí DNA Audi. S novými pravidly je nyní ten správný čas, abychom se zapojili. Koneckonců, Formule 1 i Audi sledují jasné cíle udržitelnosti,“ říká Markus Duesmann, předseda představenstva automobilky Audi. Vstup Audi do F1 oficiálně oznámil při příležitosti letošní Velké ceny Belgie.

„Formule 1 se transformuje a Audi chce tuto cestu aktivně podporovat. Úzké propojení mezi naším projektem Formule 1 a oddělením technického vývoje AUDI AG umožní synergie,“ doplňuje Oliver Hoffmann, člen představenstva Audi zodpovědný za technický vývoj. Přípravu nového motoru bude mít na starosti Audi Sport, v technickém centru v Neuburgu na Dunaji, nedaleko domovského města značky v Ingolstadtu.

Nová technika pro F1

Audi v tuto chvíli potvrzuje, že postaví nový motor podle pravidel F1 pro rok 2026. Nové agregáty znamenají přechod na syntetická paliva a mnohé konstrukční změny. Monoposty Formule 1 budou i po roce 2026 pohánět hybridní vidlicové šestiválce o objemu 1,6 litru. Elektrická část ústrojí však navýší svůj výkon na 350 kW, z dnešních 120 kW.

Finanční nákladnost má snižovat také standardizace dalších komponentů nebo omezení použití drahých kovů. Výfukový systém pak bude muset vydržet celou životnost pohonné jednotky.

Vstup do F1 je zároveň definitivním ukončením projektu okruhového speciálu LMDh pro vytrvalostní závody. Do Le Mans se tudíž čtyři kruhy nakonec v následujících letech nevrátí. Naopak projekt Audi na Rallye Dakar pokračuje, ambicí je dokonce v ročníku 2023 vítězství v soutěži.

Bude mít Audi svůj tým?

V době oficiálního oznámení vstupu do šampionátu nebylo jasné, s jakým týmem se Audi do budoucna v F1 spojí. Mluvilo se o zájmu automobilky koupit alespoň podíl v týmu McLaren, ten ale tuto možnost odmítl. Následně se tak nejčastěji spekulovalo o spojení s týmem Sauber. To se následně potvrdilo, když Audi v říjnu 2022 oznámilo, že si jako strategického partnera vybralo právě Sauber, který se tak stane továrním týmem.

To je poměrně pikantní řešení. Sauber dnes nese jméno Alfa Romeo, což je značka konkurence. Audi je součást koncernu VW Group a Alfa Romeo konkurenční skupiny Stellantis. Jenže italská značka již předtím oznámila, že ukončí partnerství se Sauberem na konci sezony 2023, a tak vstup Audi do týmu byl volný. Čtyři kruhy přitom plánují koupit v Sauberu podíl. Vývoj samotného monopostu bude nadále probíhat ve Švýcarsku (v Hinwilu) u Sauberu, zatímco Audi bude vyvíjet motor v německém Neuburgu.

Audi přitom podle všeho nebude jediná nová značka v F1 v roce 2026. Pořád je možný návrat Porsche. Jeho spojení s týmem Red Bull Racing sice nevyšlo pro neshody v budoucích plánech a hlavně kompetencích vedení, mluví se ale možném propojení Porsche s Williamsem.

(vydáno 26. srpna 2022 10:33, naposledy aktualizováno 26. října 2022 12:02)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *