Audi vstupuje do Formule 1! Známe první detaily

Očekávané se stává skutečností. Značka Audi vstupuje do světa Formule 1. Čtyři kruhy potvrdily vstup do F1 od roku 2026, kdy v platnost vstoupí nová technická pravidla, znamenající příchod nových pohonných jednotek. Právě nový motor pro Formuli 1 hodlá ingolstadtská značka prostřednictvím divize Audi Sport vyvinout.

„Motoristický sport je nedílnou součástí DNA Audi. S novými pravidly je nyní ten správný čas, abychom se zapojili. Koneckonců, Formule 1 i Audi sledují jasné cíle udržitelnosti,“ říká Markus Duesmann, předseda představenstva automobilky Audi. Vstup Audi do F1 oficiálně oznámil při příležitosti letošní Velké ceny Belgie.

„Formule 1 se transformuje a Audi chce tuto cestu aktivně podporovat. Úzké propojení mezi naším projektem Formule 1 a oddělením technického vývoje AUDI AG umožní synergie,“ doplňuje Oliver Hoffmann, člen představenstva Audi zodpovědný za technický vývoj. Přípravu nového motoru bude mít na starosti Audi Sport, v technickém centru v Neuburgu na Dunaji, nedaleko domovského města značky v Ingolstadtu.

Nová technika pro F1

Audi v tuto chvíli potvrzuje, že postaví nový motor podle pravidel F1 pro rok 2026. Nové agregáty znamenají přechod na syntetická paliva a mnohé konstrukční změny. Monoposty Formule 1 budou i po roce 2026 pohánět hybridní vidlicové šestiválce o objemu 1,6 litru. Elektrická část ústrojí však navýší svůj výkon na 350 kW, z dnešních 120 kW.

Finanční nákladnost má snižovat také standardizace dalších komponentů nebo omezení použití drahých kovů. Výfukový systém pak bude muset vydržet celou životnost pohonné jednotky.

Vstup do F1 je zároveň definitivním ukončením projektu okruhového speciálu LMDh pro vytrvalostní závody. Do Le Mans se tudíž čtyři kruhy nakonec v následujících letech nevrátí. Naopak projekt Audi na Rallye Dakar pokračuje, ambicí je dokonce v ročníku 2023 vítězství v soutěži.

Bude mít Audi svůj tým?

V tuto chvíli však nadále není jasné, s jakým týmem se Audi do budoucna v F1 spojí. Mluvilo se o zájmu automobilky koupit alespoň podíl v týmu McLaren, ten ale tuto možnost odmítl. Následně se tak nejčastěji spekulovalo o spojení s týmem Sauber. Ten dnes nese jméno Alfa Romeo, přičemž Audi by v něm podle těchto zpráv postupně navyšovalo svůj podíl, až by došlo k postupné proměně z Alfy Romeo na Audi. To se ale může zdát jako bizarní řešení, když Audi je součást koncernu VW Group a Alfa Romeo konkurenční skupiny Stellantis. Ve světě motorsportu se ale takové věci občas dějí… Nahrává tomu navíc oznámení, že Alfa Romeo ukončí partnerství se Sauberem na konci sezony 2023. Rozhodnutí souvisí s řešením další budoucnosti italské značky.

Audi každopádně potvrdilo, že k rozhodnutí, s jakým týmem se spojí, dojde ještě do konce tohoto roku. I to naznačuje, že Audi minimálně prozatím svůj tým v F1 mít nebude. Zveřejněné snímky monopostu se čtyřmi kruhy jsou jen fotografie showcaru takového vozidla. Značka tak bude pouze dodávat motory vybraným týmům, třeba právě McLarenu nebo Sauberu.

Audi přitom podle všeho nebude jediná nová značka v F1 v roce 2026. Praktický jistý je také návrat Porsche, které by se mohlo spojit s týmem Red Bull Racing.

(vydáno 26. srpna 2022 10:33, aktualizováno 26. srpna 2022 17:22)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.