Dacia Bigster: SUV větší než Duster je tu

Dacia Bigster Concept 2021

Dacia Duster patří mezi nejoblíbenější modely značky, v rámci Evropy jde dokonce mezi rodinami vůbec nejprodávanější SUV, a tak se už léta spekuluje o tom, zda jí nedoplní nějaké větší SUV. Nyní tyto spekulace potvrzuje samo vedení, když představuje koncept Dacia Bigster, což je vize kompaktního SUV, tedy modelu většího než Duster.

Bigster využívá siluetu podobnou jako Duster, celek je však zcela nový. Automobil využívá nového designérského stylu, definovaného motivem písmena ypsilon. Hlavně je tu ale také nové, moderněji působící logo značky. Koncept je přitom dlouhý 4,6 metru s tím, že je připraven i na zástavbu alternativního pohonu.

Představení konceptu Dacia Bigster je jasným náznakem příprav takového automobilu. Dacia jej odhalila při prezentaci svých budoucích plánů, při nichž prozradila, co chystá pro následující léta. V rámci strategie skupiny Renault se organizace Dacie spojí s Ladou, dvě značky orientované na dostupná vozidla se tak přiblíží, což má dále snížit vývojové a výrobní náklady. Tomu rovněž pomůže třeba sdílení techniky. Místo čtyř platforem mají tyto značky nově používat jen jednu, v podobě modulární platformy CMF-B. Proces této transformace přitom již začal, Dacia tuto architekturu užívá již v nových generacích Sandera a Loganu.

Konkrétně Dacia má do roku 2025 představit tři nové modely. Jedním z nich má být právě kompaktní SUV vycházející z konceptu Bigster, díky němuž chce Dacia vstoupit do segmentu C. Značka nadále zůstane výrobcem dostupných aut, vstup do nového segmentu ale bude znamenat, že se průměrná cena prodaného auta zvýší. Logicky totiž větší model bude dražší než ty stávající.

Cenu navíc zvýší také nabídnutí hybridního pohonu, s nímž Dacia do budoucna počítá. Další alternativou pak budou nadále také verze na LPG. Letos se pak začne prodávat také bateriový elektromobil Spring.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *