Novinky

Fiat 600e prozrazen: Náhrada za Fiat 500X dorazí v roce 2023

Fiat po začlenění do koncernu Stellantis chystá svoji renesanci. V minulosti se dokonce mluvilo o tom, že právě Fiat nejvíce využije synergií ze vzniku nové automobilové skupiny. Ve velkém totiž přezbrojí na techniku původem od francouzského PSA. Tu už postupně využily užitkové vozy (nové Scudo/Ulysse, Doblo), nyní se takový krok chystá u osobních aut. První vlaštovkou má být nový Fiat 600e. Jde o náhradu za za Fiat 500X, která se má představit 4. července 2023. Co už o ní víme?

Nová generace městského SUV z dílny Fiatu dorazí v roce 2023. A přestože automobilka už v krátkém videu odhalila jeho vzhled, o novince stále víme jen releativně málo. V minulých měsících se totiž mluvilo o různých koncepcích a řešeních tohoto auta, kvůli čemuž jsme dlouho moc nevěděli, co čekat. Nyní však už definitivně víme, že půjde o stylové městské SUV, které se bude jmenovat Fiat 600e.

Panda, nebo 500?

Dřívější zprávy se přitom rozcházely. Jedny mluvily o zachování stylu 500 i názvu 500X, jiné zdroje zase hovořily o stylu „Pandy“, respektive návazností na koncept Centoventi. Spekulovalo se také o oživení jména Fiat 600, stejně jako třeba využití názvu Fiat 500XL nebo dokonce o možném návratu označení Fiat Multipla. Nakonec zvítězilo právě označení „600e“.

Dle toho se lišily také informace o ceně, respektive hierarchizaci vozu v rámci nabídky značky. Jelikož ale půjde o člena pětistovkové řady (i přes označení 600e), půjde o stylovku. Naopak využití motivů Pandy by znamenalo spíše levnější řešení. V takovém případě, by nové malé SUV Fiatu bylo de facto rovněž náhradou za někdejší Punto. Zprávy z Itálie se přitom přiklánějí k možnosti, že se postupně dočkáme obou modelů. Jako první však dorazí ten stylovější a tím pádem i dražší.

Design tudíž známe, stylově navazuje na dříve uvedené 500e. Zajímavostí jsou však informace o nabízených barvách. Fiat razí novou strategii „konec šedých aut“. Místo šedých laků hodlá rozšířit paletu výrazných odstínů karoserie, což už bude platit pro 600e. Nabídka barev má tak podpořit hodnoty „Dolce Vita“, s tím, že bude inspirována Itálií.

A co motory?

Z hlediska techniky jsme však moudřejší. Nové malé SUV značky Fiat využije shodný základ jako nedávno představený Jeep Avenger. Jde tedy o platformu CMP koncernu Stellantis. Oba vozy se ostatně budou vyrábět bok po boku v polské továrně Tychy. To by mělo znamenat délku jen kolem čtyř metrů a hlavně, nabídnutí elektrického pohonu. Není však jasné, zda přijde i elektromobil s pohonem všech kol, verze chystaná pro Avenger.

Jestliže Avenger je na vybraných trzích dostupný i se spalovacím motorem, pro Fiat 600 má platit to samé – dokonce možná bude k dispozici širší paleta spalovacích jednotek než u Jeepu. V jeho případě se konkrétně spekuluje o nástupu nového mild-hybridu, elektrifikovaného benzinového tříválce o objemu 1,2 litru. Elektrická verze každopádně využije elektromotor s výkonem 115 kW.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *