Novinky

Ford Mondeo končí. Ve výrobě vydrží už jen rok

Automobilka Ford potvrzuje očekávanou zprávu, končí definitivně evropskou výrobu modelu Mondeo. Serveru Automotive News Europe to potvrdil mluvčí Fordu s tím, že výroba Mondea ve španělské továrně Valencia bude definitivně ukončena v březnu 2022. Už loni se přestal vyrábět sourozenec Mondea pro americký trh, Ford Fusion. Naopak na čínském trhu bude Mondeo údajně pokračovat i nadále.

Zpráva byla dopředu očekávána, vedení Fordu už dříve dalo najevo, že s modelem Mondeo v současné podobě už do budoucna nepočítá. Už se tak jen čekalo, kdy produkce tohoto modelu střední třídy skončí. Důvodem konce Mondea je klesající zájem evropských zákazníků o klasické vozy střední třídy. Konkrétně od roku 2000 se prodeje v segmentu postupně propadly o 80 %. Klienti místo nich dnes raději volí různá SUV nebo crossovery.

I proto Ford již dříve rozhodl o tom, že Mondeo bude do budoucna nahrazeno podobně velkým crossoverem. Ten zkombinuje prvky kombíku a SUV, přičemž prodávat by se mohl začít právě v příštím roce. Zatím není jasné, jak se připravovaný crossover bude jmenovat. Vyloučeno přitom není ani zachování kdysi velice populárního jména Mondeo.

V roce 2022 se tak přestane psát příběh trvající od roku 1993. tehdy na trh přišla první generace Mondea, jako náhrada za model Sierra. Postupem doby se pak Mondeo stalo náhradou i za velké Scorpio.

Ford přitom není jedinou automobilkou, která ve střední třídě končí. Přeměna v crossover do budoucna zřejmě čeká nástupce Opelu Insignia. Trendu se přitom podle všeho nevyhne ani Volkswagen Passat, pořád v Evropě nejžádanější vůz segmentu mainstreamové značky. Nadcházející generace B9 by totiž kvůli zákaznickému zájmu mohla být nabídnuta jen ve formě kombíku. I takový Citroën C5 se v nové generaci chystané už pro letošní rok má inspirovat světem crossoverů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *