Ford Mondeo končí. Ve výrobě vydrží už jen rok

Ford Mondeo 2019

Automobilka Ford potvrzuje očekávanou zprávu, končí definitivně evropskou výrobu modelu Mondeo. Serveru Automotive News Europe to potvrdil mluvčí Fordu s tím, že výroba Mondea ve španělské továrně Valencia bude definitivně ukončena v březnu 2022. Už loni se přestal vyrábět sourozenec Mondea pro americký trh, Ford Fusion. Naopak na čínském trhu bude Mondeo údajně pokračovat i nadále.

Zpráva byla dopředu očekávána, vedení Fordu už dříve dalo najevo, že s modelem Mondeo v současné podobě už do budoucna nepočítá. Už se tak jen čekalo, kdy produkce tohoto modelu střední třídy skončí. Důvodem konce Mondea je klesající zájem evropských zákazníků o klasické vozy střední třídy. Konkrétně od roku 2000 se prodeje v segmentu postupně propadly o 80 %. Klienti místo nich dnes raději volí různá SUV nebo crossovery.

I proto Ford již dříve rozhodl o tom, že Mondeo bude do budoucna nahrazeno podobně velkým crossoverem. Ten zkombinuje prvky kombíku a SUV, přičemž prodávat by se mohl začít právě v příštím roce. Zatím není jasné, jak se připravovaný crossover bude jmenovat. Vyloučeno přitom není ani zachování kdysi velice populárního jména Mondeo.

V roce 2022 se tak přestane psát příběh trvající od roku 1993. tehdy na trh přišla první generace Mondea, jako náhrada za model Sierra. Postupem doby se pak Mondeo stalo náhradou i za velké Scorpio.

Ford přitom není jedinou automobilkou, která ve střední třídě končí. Přeměna v crossover do budoucna zřejmě čeká nástupce Opelu Insignia. Trendu se přitom podle všeho nevyhne ani Volkswagen Passat, pořád v Evropě nejžádanější vůz segmentu mainstreamové značky. Nadcházející generace B9 by totiž kvůli zákaznickému zájmu mohla být nabídnuta jen ve formě kombíku. I takový Citroën C5 se v nové generaci chystané už pro letošní rok má inspirovat světem crossoverů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *