Nový Mercedes-Benz GLC je tu. Hned se třemi plug-in hybridy

Mercedes-Benz GLC X254 2022

Mercedes-Benz GLC se v aktuální generaci vyrábí od roku 2015, a tak letos nastává ideální čas na příchod nástupce. A ten je nyní opravdu tady, nový Mercedes-Benz GLC s interním označením X254 se oficiálně představuje světu. Co o sobě prozradil?

Nové GLC vyrostlo

Nový Mercedes-Benz GLC značně vyrostl. S délkou 4.716 mm je o nějakých 60 mm delší než předchůdce. Rozvor se pak natáhl o 15 mm na 2.888 mm. To má zvětšit vnitřní prostor, který nikdy nebyl výsadou GLC. Prostoru pro kolena tak na zadních sedadlech má být konečně více, zvětšil se také zavazadelník, na 620 litrů.

Základem se stala platforma MRA pro vozy s motorem vpředu podélně a pohonem zadních kol, kterou nové GLC sdílí například s obdobně velkou řadou C. Právě C-Klasse se podobá celkový design, byť silueta se inspirovala u předchůdce. Zlepšila se však aerodynamika, v závislosti na verzi součinitel aerodynamického odporu činí 0,29. Opět se navíc očekává doplnění nabídky také o druhou karosářskou verzi, GLC kupé se sportovně střiženou siluetou karoserie.

Také interiér navazuje na třídu C, co se týče své koncepce. Nechybí tak vertikálně orientovaný displej multimediálního systému MBUX druhé generace, doplněný o digitální přístrojový štít.

Samozřejmostí je ta nejmodernější technika. Infotainment bude možné aktualizovat z domova. Nechybí ani rozšířená realita navigace, head-up displej promítající informace přímo na čelní sklo nebo hlasové ovládání. Podvozek pak za příplatek využívá vzduchové odpružení nebo natáčení zadních kol.

Tři plug-in hybridy

Na třídu C navazuje také nabídka motorů. Standardem jsou tak mild-hybridní čtyřválce. Z benzinových dvoulitrů tu jsou GLC 200 4Matic (150 kW) a GLC 300 4Matic (190 kW). Dvoulitrové turbodiesely zastupuje GLC 220 d 4Matic se 145 kW. Z plug-in hybridů tu pak jsou GLC 300 e 4Matic s kombinovaným výkonem 230 kW, GLC 400 e 4Matic s 280 kW a naftové GLC 300 de 4Matic s 245 kW. Trio plug-in hybridů se přitom spoléhá na elektromotor se 100 kW.

Od Mercedesu třídy GLC je dnes odvozen také čistě elektrický model EQC. S ním automobilka počítá i nadále, do budoucna však využije zcela jiný technický základ než GLC. Nepoužije totiž už upravenou platformu z auta se spalovacím motorem, ale nově vyvinutou architekturu vyhrazenou modelům s elektrickým pohonem. Na nový Mercedes-Benz EQC si ale ještě nějakou dobu počkáme, dorazí někdy okolo roku 2025.

Mercedes-Benz GLC (X254): Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4716 x 1890 x 1640 x 2888 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 620 litrů
  • Výroba: 2022-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *