Renault Scénic se vrátí. Víme, jak bude vypadat!

Renault Scénic E-Tech EV 2023

Kompaktní MPV Renault Scénic loni skončil v nabídce francouzské značky, a to po dlouhých 26 letech, z důvodu klesajícího zájmu o tento typ vozidel. Vedení Renaultu však již dalo najevo, že s označením Scénic počítá i do budoucna, jen bude zkrátka užito pro jiný druh auta. Jak se Scénic může změnit, naznačil loni koncept Renault Scénic Vision. Nyní se ukazuje, že sériovému autu měl už hodně blízko. Potvrzuje to nyní odhalený, nový Renault Scénic E-Tech Electric.

Renault už při premiéře konceptu přiznal, že Scénic Vision zvenčí předznamenává budoucí plně elektrický rodinný vůz značky Renault. Nyní zveřejněné snímky zamaskovaného prototypu to jen potvrzují, stejně jako první upoutávka odhalené přídě. Ta svým ztvárněním navazuje na model Rafale či pro rok 2023 modernizované Clio.

Nový Renault Scénic E-Tech dorazí v roce 2024 (původně se čekalo o rok dříve) a bude přizpůsoben cestování na dlouhé vzdálenosti. To naznačuje, že Scénic bude do budoucna rodinné auto kompaktního segmentu C s elektrickým pohonem, se stylistickými prvky crossoverů. Konkrétně Renault Scenic Vision měřil na délku 4,49 m (šířka 1,9 m a výška 1,59 m), což jsou rozměry, které by si mohl uchovat i sériový automobil. Styl již tvořil Gilles Vidal a jeho tým.

Koncept přitom využívá moderní filozofii stavby. Celých 95 % materiálů tohoto koncepčního vozu – včetně baterie – je recyklovatelných. Využívá například materiály z leteckého nebo obalového odpadu.

Vodíkový hybrid

Zajímavá je i technika v útrobách konceptu. Základem je speciálně navržený podvozek přizpůsobený vodíkovému pohonu auta. Umístění motoru vzadu (a tím i pohon zadních kol) znamená, že nádrž na vodík o hmotnosti 2,5 kg může být umístěna vpředu. Palivový článek je umístěn pod podlahou v zadní části podvozku za baterií. Scénic Vision je navíc v podstatě hybrid, kratší trasy zvládá na elektřinu získávanou z akumulátoru s kapacitou 40 kWh, pro delší cesty je využívána energie z vodíkových nádrží.

Synchronní elektromotor Renault Scenic Vision s vinutým rotorem o výkonu 160 kW vychází přímo z motoru Renaultu Megane E-Tech Electric a je vyráběn v závodě v Cléonu. Nevyužívá žádné součástky vzácných kovů, což pomáhá snižovat uhlíkovou stopu a vytvářet zodpovědný a udržitelný ekosystém. Baterie o kapacitě 40 kWh je recyklovatelná a od roku 2024 se bude vyrábět ve Francii v továrně Renault ElectriCity Gigafactory. Je dvakrát tak lehčí, menší a ve skutečnosti také levnější než baterie pro podobný elektromobil. Její kapacitu doplňuje palivový článek o výkonu 16 kW, který ji dokáže dobíjet při dlouhých jízdách, a tím prodloužit její dojezd. K naplnění vodíkové nádrže bude stačit zastavit maximálně na 5 minut.

Pro sériové auto se každopádně počítá s platformou CMF-EV uzpůsobenou elektrickému pohonu, zřejmě bateriovému. Více se dozvíme 4. září 2023, kdy se nový Renault Scénic E-Tech představí na mnichovském autosalonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *