Motorsport

Sebastien Ogier se stal posedmé mistrem světa WRC. Zvítězil díky nehodě Evanse

Světový šampionát v rallye zná svého mistra pro rok 2020. Stal se jím francouzský pilot Sebastien Ogier, se svým navigátorem Julienem Ingrassiou, který WRC ovládl již posedmé. O titulu šampiona se v letošní zkrácené sezoně rozhodlo až v posledním závodě, na Rallye Monza. Výsledek ovlivnila nehoda Elfyna Evanse, který před italským závodem figuroval na prvním místě průběžného pořadí ročníku.

Elfyn Evans před Rallye Monza vedl právě před Ogierem o 14 bodů, a tak byl na dobré cestě získat letošní titul. V druhé etapě však přišla nehoda, která Evanse stála titul a dovedla k němu právě jeho týmového kolegu z Toyoty. Britský pilot totiž v jedné ze zatáček najel na zmrzlou plochu, takzvaný černý led, dostal smyk a skončil mimo trať. Přitom se s vozem nemohl dostat zpět na trať, a tak v průběžném pořadí soutěže hodně ztratil.

Britský pilot ale ukázal smysl pro fair play. Evansův navigátor Scott Martin totiž po nehodě vylezl z auta a stačil varovat Ogiera před nebezpečným místem. „Mohl jsem dopadnout jako Elfyn, také jsem to tam nečekal, ještě že mě zpomalili,“ přiznal během závodu pozdější vítěz Ogier. „Když jsem zabrzdil před pravou zatáčkou, bylo to najednou jako sklo a nebylo vůbec možné, abychom zpomalili. Úplně mě to zaskočilo,“ okomentoval nehodu sám Evans.

Posedmé vítězem, s třemi vozy

Sebastien Ogier si nakonec vedení v soutěži pohlídal, což mu nakonec vyneslo i celkový titul. Stal se tak posedmé mistrem světa ve WRC, a to za volantem speciálu třetí značky. Po pěti titulech s Volkswagenem Polo a jedním s Fordem Fiesta se radoval s Toyotou Yaris. Předtím se něco takového povedlo jen Juha Kankkunenovi, s Peugeotem 205 Turbo 16, Lancií Deltou HF a Toyotou Celica.

Evans nakonec Rallye Monza dokončil až na 26. příčce. Přesto mu to stačilo, aby získal titul vicemistra. Loňský šampion, Ott Tänak, který letos přestoupil od Toyoty k Hyundai, skončil celkově třetí. Právě jihokorejská značka nicméně získala pohár konstruktérů.

Letošní sezona WRC byla kvůli pandemii koronaviru zkrácena. Původně se očekával návrat Rallye Nového Zélandu, Rallye Safari nebo Rallye Japonska, kvůli pandemii koronaviru ale na žádný z těchto závodů nakonec bohužel nedošlo. Také další rallye musely být zrušeny, a tak kalendář nakonec čítal jen sedm závodů. Většina z nich se přitom jela v Evropě, výjimkou byla jen březnová Rallye Mexiko, která se stihla ještě před pozdějšími koronavirovými omezeními. V Itálii se pak jelo hned dvakrát, před závěrečnou Rallye Monza se jela ještě Rallye Sardinie.

WRC 2020: Konečné pořadí jezdců

  1. Sebastien Ogier (Toyota Yaris) 122 bodů
  2. Elfyn Evans (Toyota Yaris) 114 bodů
  3. Ott Tänak (Hyundai i20) 105 bodů
  4. Thierry Neuville (Hyundai i20) 87 bodů
  5. Kalle Rovanperä (Toyota Yaris) 80 bodů
  6. Esapekka Lappi (Ford Fiesta) 52 bodů

WRC 2020: Konečné pořadí týmů

  1. Hyundai 241 bodů
  2. Toyota 236 bodů
  3. Ford 129 bodů

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *