Volkswagen má nového šéfdesignéra. Kabaň odchází do jiné funkce

Andreas Mindt: nový šéfdesignér VW

Jozef Kabaň už není šéfdesignérem značky Volkswagen. Nově byl jmenován kreativním uměleckým ředitelem značky Volkswagen a bude přímým podřízeným člena představenstva značky Volkswagen odpovědného za technický vývoj. Na jeho místo přichází Andreas Mindt. Nový šéfdesignér Volkswagenu doposud působil jako  ředitel designu značky Bentley. Nové funkce se ujme od 1. února 2023.

„Jozef Kabaň jako šéfdesignér značky Volkswagen ukázal, že design je víc než jen tvarové řešení jednotlivých modelů. Svým designovým stylem již významně ovlivnil celou naši produktovou řadu. Ve své nové roli kreativního uměleckého ředitele bude úzce spolupracovat se střediskem Future Center v Postupimi,“ říká k této změně Kai Grünitz, člen představenstva značky Volkswagen odpovědný za technický vývoj. „Andreas Mindt bude utvářet designový styl značky Volkswagen v nadcházející, rozhodující fázi transformace. Těším se na vzájemnou spolupráci,“ dodává.

Podle zákulisních zpráv jsou skutečným důvodem této změny neshody mezi Kabaněm a generálním ředitelem Volkswagenu Thomasem Schäferem, respektive jiný pohled na design nových Volkswagenů. Jde tak o jeden z prvních výraznějších kroků Schäfera v této funkci, šéfem VW se stal loni, kdy přišel z vedení Škody Auto. Kabaň na postu vedoucího designu VW působil od roku 2020.

Dosavadní kariéra

Andreas Mindt zahájil svou kariéru v koncernu Volkswagen v roce 1996 po studiu designu na vysoké odborné škole v Pforzheimu. Do roku 2014 zaujímal různé pozice u značky Volkswagen. Přitom se podílel mimo jiné na designu první generace modelu Tiguan a vnějším designu modelu Golf 7. V letech 2014 až 2021 nesl odpovědnost za nové směřování vnějšího designu vozů Audi: od Audi A1 až po Audi e-tron GT a od Audi Q3 až po Audi Q8. Od roku 2021 utvářel jako ředitel designu značky Bentley její nový designový styl, který byl představen loni v létě s modelem Bentley Batur.

Jozef Kabaň vystudoval produktový a průmyslový design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a v roce 1997 získal titul Master of Art v oboru automobilový design na londýnské Royal College of Art. V roce 2019 mu byl navíc udělen titul Dr. h. c. Již v roce 1993 zahájil svou kariéru v designérském oddělení značky Volkswagen a mimo jiné se podílel na tvorbě designu modelu Bugatti Veyron. V roce 2003 přešel jako vedoucí vnějšího designu ke značce Audi. V letech 2008 až 2017 byl šéfdesignérem značky Škoda, kdy se v českém prostředí nejvíce proslavil. Po třech letech v roli šéfdesignéra BMW a Rolls-Royce se v roce 2020 vrátil zpět ke značce Volkswagen jako vedoucí designu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *